Watch Health Care, RR/Rynek Zdrowia | 03-08-2015 13:43

Kolejkowy barometr WHC: utrzymuje się negatywny trend w dostępie do świadczeń

Według Fundacji Watch Health Care, która od pięciu lat monitoruje kolejki w ochronie zdrowia, Polacy mają coraz gorszy dostęp do świadczeń zdrowotnych. Kolejki nie uległy skróceniu, a negatywny trend w dostępie do świadczeń utrzymuje się.

W ocenie Fundacji WHC Polacy mają coraz gorszy dostęp do świadczeń zdrowotnych Fot. Archiwum RZ

Krzysztof Łanda, prezes Fundacji WHC, komentując najnowszy kolejkowy barometr, wskazuje, że ”choroba systemu ochrony zdrowia postępuje od lat, a pakiet kolejkowy to fikcja”.

Wyjaśnia, że w stosunku do ub.r. czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne w Polsce wydłużył się o tydzień. Zgodnie z najnowszym Barometrem WHC, aby uzyskać podstawowe, gwarantowane świadczenia zdrowotne, Polacy czekają obecnie średnio 2,9 miesiąca.

Rekordowym przypadkiem kolejki jest wyznaczenie terminu na wykonanie endoprotezoplastyki stawu kolanowego (przypadek stabilny) w jednej z gliwickich placówek na 2026 r. (126 miesięcy).

Najdłuższe średnie czasy oczekiwania odnotowane zostały w następujących dziedzinach medycyny: ortopedia (17,12 mies.), stomatologia (9,02 mies.), neurochirurgia (5,72 mies.), okulistyka (5,29) i chirurgia plastyczna (4,89 mies.). Z kolei najkrótsze kolejki zostały zaobserwowane w neonatologii (ok. 2 tyg.), onkologii (ok. 2,4 tyg.), radioterapii onkologicznej (ok. 2,4 tyg.), chirurgii onkologicznej (2,9 tyg.) oraz położnictwie i ginekologii (ok. 3 tyg.).

Fundacja Watch Health Care sporządziła zestawienie 10 najdłuższych kolejek do świadczeń zdrowotnych (średni czas oczekiwania, podany w miesiącach). Oto ona:
1. endoprotezoplastyka stawu kolanowego - przypadek stabilny (67,48)
2. endoprotezoplastyka stawu biodrowego (51,44)
3. zabieg usunięcia zaćmy (24,93)
4. rehabilitacja w ośrodku rehabilitacji dziennej (13,45)
5. operacja usunięcia jądra miażdżystego (13,03)
6. wizyta u ortodonty (12,42)
7. operacja zmniejszenia piersi (11,75)
8. dyscektomia szyjna z artroplastyką (ruchoma proteza dysku) (10,19)
9. rekonstrukcja piersi- wstawienie implantu typu ekspander (9,97)
10. zabieg usunięcia żyły (flebektomia) (9,83)

Krzysztof Łanda zauważa, że trudną sytuację polskich pacjentów miała zmienić dyrektywa o opiece transgranicznej. - W Polsce wdrożono tę dyrektywę w taki sposób, aby naprawdę trudno było skorzystać z jej dobrodziejstw - skomentował ekspert.