Kolejki do specjalistów - one najbardziej bolą polskich pacjentów

Autor: oprac. PW • Źródło: RMF FM, PAP, Rynek Zdrowia31 maja 2021 18:01

Największym problemem w ochronie zdrowia jest dostanie się do specjalisty - wynika z sondażu United Surveys.

Kolejki do specjalistów - one najbardziej bolą polskich pacjentów
Największym problemem w ochronie zdrowia jest dostanie się do specjalisty. Fot. Shutterstock
  • W sondażu United Surveys dotyczącym problemów ochrony zdrowia najwięcej ankietowanych (32,5 proc.) wskazało na trudności z dostaniem się do specjalisty
  • 8,2 proc. respondentów nie wie, co jest problemem w ochronie zdrowia
  • Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym od 1 lipca do końca roku zostaną zniesione limity do specjalistów.

Wśród grupy 1000 respondentów sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" pytanych o największy ich zdaniem problem z jakim stykają się w ochronie zdrowia najwięcej ankietowanych (32,5 proc.) wskazało na trudności z dostaniem się do specjalisty. Tak odpowiadali ankietowani Polacy niezależnie od płci i poglądów politycznych.

Lista największych bolączek

Druga bolączką, która przychodziła na myśl pytanym o problemy ochrony zdrowia jest czas oczekiwania. Na tę negatywną stronę polskiej służby zdrowia wskazało 27,4 proc. ankietowanych.

Na liście kolejnych problemów były kłopoty z dostaniem się do lekarza rodzinnego (15 proc.). Na kolejnych miejscach uplasowały się kolejno: jakość opieki (8,7 proc.), problemy na izbie przyjęć (5,3 proc.), problem z dostaniem się do szpitala (2,9 proc.)

8,2 proc. respondentów nie wie, co jest problemem w ochronie zdrowia. 

Czas oczekiwania - to denerwuje i seniorów, i młodzież

Osoby młodsze - w wieku 18-29 lat - za największą przypadłość polskiej ochrony zdrowia uznawały czas oczekiwania (43 proc. odpowiedzi).
Respondenci z tej grupy wiekowej często wskazywali również na problemy z jakością opieki (22 proc.). Najmłodsi badani dorośli stanowili również grupę z największym odsetkiem odpowiedzi "nie wiem/ trudno powiedzieć".
 
Sondaż przeprowadzono 21 maja, metodą wywiadu telefonicznego.

Dostęp do specjalistów ma się poprawić

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym od 1 lipca do końca roku zostaną zniesione limity do specjalistów. Rozwiązanie ma objąć wszystkie świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i niektóre świadczenia w ramach sieci kardiologicznej.

- Poradnie specjalistyczne mające umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia będą mogły przyjąć każdego pacjenta bez obawiania się, czy będą mieli zapłacone w pełnej wysokości za zrealizowane świadczenia, czy nie. I to jest rzecz, która już na dniach, lada moment się wydarzy. Więc dostępność w tym wymiarze na pewno się poprawi - mówił w miniony piątek (28 maja) Bernard Waśko, zastępca prezesa NFZ ds. medycznych, wypowiadając się podczas kongresu "Polska Wielki Projekt".

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum