Koderzy medyczni o zmianach w systemie ochrony zdrowia

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2017 19:23

Obradujący w Kielcach eksperci ochrony zdrowia, w tym członkowie Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych (PTKM), ocenili planowane zmiany w ochronie zdrowia. Ich niepokój budzi m.in. sam mechanizm wprowadzania zmian.

Koderzy medyczni o zmianach w systemie ochrony zdrowia
Dr Michał Chrobot (z prawej), prezes Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych. Fot. Materiały prasowe

- Pozytywnie oceniamy powrót do sprawowania przez szpitale opieki pooperacyjnej czy usprawniania pacjenta w warunkach ambulatoryjnych, ale po wielu latach konieczności zbilansowania działalności wiele placówek nie posiada już własnego zaplecza ambulatoryjnego czy rehabilitacji - twierdzi dr Michał Chrobot, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych.

Zwraca uwagę, że szpitale często traciły kontrakty na działanie tych poradni w wyniku przegranych konkursów ofert z placówkami niepublicznymi. Żeby ponownie uruchomić poradnie przyszpitalne, potrzeba czasu, ludzi i środków. A tych nie będzie, ponieważ do wyliczenia pierwszego ryczałtu płatnik weźmie pod uwagę tylko te zakresy, na które placówka posiada umowę od minimum 2 lat - podkreśla.

W jego opinii dla pacjentów sieć szpitali może oznaczać pogorszenie dostępności do świadczeń w oddziałach specjalistycznych, które często były dla szpitali sposobem na zbilansowanie kosztów prowadzenia innych oddziałów (chirurgii, interny czy pediatrii) i dawały dodatkowy przychód dzięki temu, że udzielały świadczeń lepiej wycenionych (np. ortopedia, kardiologia czy chirurgia naczyniowa).

- Z niepokojem patrzymy na zapowiadaną reformę ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, która zakłada ograniczenie liczby pacjentów w poradniach przyszpitalnych wyłącznie do tych wymagających opieki przed i po pobycie w szpitalu. Obawiamy się, że do czasu wdrożenia pełnej reformy w POZ, pacjenci stale leczeni w poradniach mogą mieć problem z dostępem do świadczeń specjalistycznych, zarówno w poradni przyszpitalnej, jak i u lekarza POZ.

Jeśli chodzi o system kodowania i ewidencji świadczeń medycznych po 1 października 2017 roku, to PTKM nie spodziewa się rewolucji. Na starych zasadach rozliczane będzie wiele rodzajów świadczeń, np. stomatologia, psychiatria, rehabilitacja, opieka paliatywna czy długoterminowa. W ramach sieci szpitali pozostanie wiele świadczeń rozliczanych odrębnie (fee for service), a podstawą do wyliczania ryczałtu na funkcjonowanie oddziałów szpitalnych nadal pozostaną Jednorodne Grupy Pacjentów (JGP).

- Nie boimy się, że zabraknie pracy dla kodera medycznego czy specjalisty ds. rozliczeń. Mnogość i specyfika rozliczania świadczeń w poszczególnych rodzajach oraz zakresach spowoduje, że pracownik z taką wiedzą i doświadczeniem będzie jeszcze bardziej potrzebny w placówkach ochrony zdrowia - uważa prezes PTKM.

Organizatorem II Ogólnopolskiej Konferencji pn. Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawnofinansowego placówki medycznej (Kielce, 18-19 maja) było Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Polskie Towarzystwo Koderów Medycznych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum