Kluczbork: zawieszone szpitalne oddziały zostaną zlikwidowane?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2019 10:09

Do początku sierpnia mogą być zawieszone dwa oddziały w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kluczborku (Opolskie). Jeśli nie uda się znaleźć chętnych do pracy lekarzy, oddziały zostaną zlikwidowane.

Kluczbork: zawieszone szpitalne oddziały zostaną zlikwidowane?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Problemy kluczborskiej porodówki rozpoczęły się na początku roku. Pracujący tam lekarze złożyli wypowiedzenia i rozpoczęli lepiej płatną pracę w punktach podstawowej opieki zdrowotnej. Dyrekcja placówki podjęła więc decyzję o złożeniu wniosku do NFZ o tymczasowym zawieszeniu oddziału ginekologiczno-położniczego i oddziału neonatologicznego. Nikt wówczas nie spodziewał się, że oddziały będą zawieszone tak długo. Teraz pojawiło się widmo całkowitej ich likwidacji.

Jak mówi Bernadeta Trawka, p.o. rzecznika prasowego opolskiego oddziału NFZ, zgodnie z obowiązującymi przepisami podmiot leczniczy może na okres nieprzekraczający sześciu miesięcy zaprzestać działalności leczniczej. PCZ w Kluczborku zawiesiło działalność 8 lutego, zatem półroczny okres mija 8 sierpnia. Jeśli nie zostaną usunięte powody zawieszenia oddziałów i nie uda się pozyskać brakującej kadry, po upływie tego okresu umowa na kontrakt ulegnie automatycznemu rozwiązaniu.

Dyrekcja szpitala wciąż prowadzi rozmowy z potencjalnymi lekarzami, którzy mogliby znaleźć zatrudnienie w placówce. Pod uwagę brane są także zatrudnienia na pół etatu. Do tej pory skutki finansowe zawieszenia oddziałów wyniosły ponad milion złotych. Ta kwota ta wzrasta z każdym dniem.

Więcej: opole.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum