Kłobuck: smutny koniec producenta strzykawek...

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2010 14:00

Kiedyś kłobucka firma rzeczywiście należała do największych w Polsce i w Europie producentów strzykawek jednorazowego użytku

Budowa fabryki kosztowała 15 mln dolarów. Dziś ma poważne kłopoty.

Produkcja została wstrzymana, a pracownicy od miesięcy nie dostają pensji. Zadłużenie urosło do ponad 6 mln zł. ERG ma długi w ZUS, gminie i u kontrahentów. Upadłości ERG, o którą wystąpiły dwa podmioty, jednak nie ogłoszono.

– Wniosek został oddalony, bo spółka nie ma pieniędzy na prowadzenie postępowania upadłościowego – wyjaśnia rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie Bogusław Zając. – A z kasy sądu nie będziemy jej finansować. Jeśli pojawią się pieniądze na koncie firmy, sąd wróci do sprawy upadłości, choć w grę może też wchodzić postępowanie układowe.

Na marginesie rzecznik zaznacza, że ten ostatni wariant to tylko przypuszczenie, bo firma nie musi być zainteresowana postępowaniem układowym z wierzycielami. W każdy razie dla 60 osób załogi sytuacja jest patowa. Pracodawca nie chce dać wypowiedzeń, a pieniędzy nie dostają.

Częstochowska „Solidarność” obiecuje pomoc prawną zdesperowanej załodze. Związkowy prawnik przygotuje pozwy o wypłatę zaległego wynagrodzenia, mimo że w ERG-u związków zawodowych nie było.

– Paradoksalnie, dlatego że nie działał tu związek zawodowy, teraz możemy tylko pomóc pracownikom w odzyskaniu zaległych pensji i przeprowadzeniu procedury zwolnień. Organizacja związkowa nie dopuściłaby do takiej sytuacji – powiedział Tomasz Ziółkowski, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”, który 1 lipca wraz ze związkowym prawnikiem pojechał na interwencję do Kłobucka.

Sytuacją w zakładzie zaniepokojony jest też Władysław Serafin, przewodniczący Rady Powiatu w Kłobucku, który już kiedyś (w I połowie lat 90.) użył swoich politycznych wpływów, by ratować firmę.

– Jestem zbulwersowany sytuacją. Specjaliści z pewnością znajdą zatrudnienie, ale reszta załogi zasili szeregi bezrobotnych. Zastanawia mnie także to, że firma posiada przecież trzy komory, służące do finalnej sterylizacji produktów tlenkiem etylenu i już tylko na prowadzeniu tej działalności mogłaby nieźle zarabiać – powiedział w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Serafin.

Z kierownictwem Ergu i prezesem Krzysztofem Niesiobędzkim nie udało nam się skontaktować. Nie odbierano telefonów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum