×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Klaudia Rogowska: podwyżki wcale nie rozwiązały problemów kadrowych

Paulina Gumowska odpowiada za rozwój treści segmentu zdrowie w Grupie PTWP, w tym serwisu rynekzdrowia.pl i magazynu Rynek Zdrowia, których jest redaktor naczelną. Przed dołączeniem do Grupy PTWP, przez blisko dziewięć lat związana była z Wirtualną Polską. Ostatnio była redaktor naczelną obszaru lifestyle i zdrowie, m.in. WP Kobiety i portalu WP abcZdrowie. Wcześniej była zastępcą redaktora naczelnego WP oraz wiceszefową Strony Głównej i Newsroomu, a także wydawcą i redaktorem. Autor: Paulina Gumowska • Źródło: Rynek Zdrowia   • Dodano: 15 lutego 2022 09:58

- Dziś najbardziej palącym problemem dla zarządzających podmiotami leczniczymi są zasoby ludzkie, myślę o pracownikach medycznych i niemedycznych, a środki przekazane na podwyżki nie tylko nie rozwiązały problemu, ale go zaostrzyły - mówi Klaudia Rogowska, dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego.

Klaudia Rogowska: podwyżki wcale nie rozwiązały problemów kadrowych
Klaudia Rogowska, dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego. Fot. PTWP
 • 3 i 4 marca w Katowicach odbędzie się VII Kongres Wyzwań Zdrowotnych.
 • Klaudia Rogowska, członkini Rady Programowej Kongresu, pytana o to, co dziś jest największą bolączką ochrony zdrowia wskazuje na problemy kadrowe.
 • - Podwyżki dla pracowników medycznych, które powinny problem wyciszyć, złagodzić, wcale go nie rozwiązały - mówi w rozmowie z Rynkiem Zdrowia. 

Kryzys kadrowy w ochronie zdrowia. "Podwyżki nie rozwiązały problemu"

Klaudia Rogowska mówiąc o kryzysie kadrowym wskazywała, że w ostatnim czasie szczególnie nabrzmiały problemy płacowe.  

- Wynagrodzenia od lat są istotnym problemem, od zawsze jest wojna cenowa, wydawało się natomiast, że środki które zostały przekazane przez system bezpośrednio do pracowników medycznych, na mocy dedykowanych im przepisów, powinny temat niejako złagodzić, wyciszyć i zadowolić tę grupę zawodową. A co się okazuje? Że absolutnie tak się nie stało. Po pierwsze, zdaniem beneficjentów, przekazane środki w dużej części są niewystarczające. Po drugie, podwyżki zrównały wynagrodzenia w wielu podmiotach, i te podmioty które do tej pory były konkurencyjne pod względem zarobków, nagle przestały takie być. Problem zaczął się od nowa: emigracji kadry, kolejnej wojny cenowej. Tyle tylko, że pułap tego podstawowego czy obowiązującego minimalnego wynagrodzenia jest ustawiony znacznie wyżej. Na to wszystko nakładała się inflacja, wzrost cen, wzrost utrzymania podmiotów leczniczych, a środki które są przekazywane przez NFZ stają się niewystarczające - tłumaczy Klaudia Rogowska.

- Temu trzeba się przyjrzeć. Nawet duże szpitale mają problemy, dotykają je olbrzymie perturbacje - dodaje dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze