×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Klaster Lubelska Medycyna: minął pierwszy rok działalności

Autor: RZX/Rynek Zdrowia24 lutego 2015 17:14

50 podmiotów reprezentujących sektor publiczny i prywatny, w tym uniwersytety, jednostki naukowo-badawcze, szpitale publiczne, prywatne podmioty lecznicze oraz firmy z branży medycznej tworzą klaster Lubelska Medycyna.

Klaster Lubelska Medycyna: minął pierwszy rok działalności
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Klaster powstał z inicjatywy Urzędu Miasta Lublin oraz Uniwersytetu Medycznego (pierwsi koordynatorzy) na podstawie umowy ze stycznia 2014 r.  Podmioty przystępujące do niego zobowiązały się do współpracy w budowaniu sieci wzajemnych powiązań, wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń, mających na celu wsparcie rozwoju lokalnej branży medycznej i prozdrowotnej w Lublinie.

Ma to służyć wzrostowi konkurencyjności firm i instytucji oraz poprawie jakości systemu ochrony zdrowia. Podmioty przyczyniają się do rozwoju badań naukowych i ich komercjalizacji, a także rozwoju przedsiębiorczości i turystyki medycznej w mieście.

Pierwszy rok działalności klastra potwierdził, że współpraca w lubelskim środowisku medycznym przynosi wymierne korzyści dla jego uczestników. Klaster objął swoim patronatem i wspierał organizacyjnie inicjatywy, takie jak szkolenie prowadzone w Lublinie dla medycznych zespołów wielodyscyplinarnych w zakresie rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym. Był również współorganizatorem konferencji naukowych.

Klaster został jednym z partnerów w międzynarodowym projekcie zgłoszonym w pierwszym konkursie w ramach Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Region – IBSR 2014-2020). Projekt z obszaru Innohealth będzie dotyczył wsparcia dla innowacji w obszarze zdrowia, start-upów, testowania i oceny modeli biznesowych. Innowacyjne start-upy, będące członkami klastra, staną się przedmiotem szczególnej uwagi w planowanych przez klaster działaniach.

W grudniu ub.r. Lublin odwiedzili zagraniczni pośrednicy turystyki medycznej. W wizycie studyjnej wzięło udział 17 osób z 7 krajów, w których prowadzona jest promocja polskiej turystyki w tej branży. Wizyta ta była szansą dla lubelskich placówek do nawiązania kontaktów biznesowych. W lutym br. zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy Lubelską Regionalną Organizacją Turystyczną oraz Klastrem w celu współpracy w zakresie budowania oferty turystyki medycznej i prozdrowotnej oraz prowadzenia jej spójnej promocji w kraju i zagranicą.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum