Kim jest Grzegorz Gielerak? Generał broni Wojska Polskiego i profesor nauk medycznych

Autor: oprac. KK • Źródło: Rynek Zdrowia, WIM31 sierpnia 2022 13:00

Grzegorz Gielerak to dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Ma stopień wojskowy i naukowy, to generał broni Wojska Polskiego oraz profesor doktor habilitowany nauk medycznych.

Kim jest Grzegorz Gielerak? Generał broni Wojska Polskiego i profesor nauk medycznych
Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. Grzegorz Gielerak Fot. PAP/Paweł Supernak
  • Grzegorz Gielerak to profesor doktor habilitowany nauk medycznych. W 2022 roku został mianowany na generała broni w siłach zbrojnych RP
  • Prof. Gielerak od 2007 roku jest dyrektorem Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie
  • Ukończył Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi, jest specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologii

Kim jest Grzegorz Gielerak?

Generał broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak to od 2007 roku dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Urodził się w 1967 roku w Sandomierzu. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologii. Ponadto pełni funkcję konsultanta krajowego do spraw obronności w dziedzinie chorób wewnętrznych.

Wydział lekarski na WAM w Łodzi Grzegorz Gielerak ukończył w 1992 roku. Z kolei pracę w WIM w Warszawie rozpoczął w 1993 roku. Pięć lat później uzyskał stopień doktora nauk medycznych w zakresie medycyny (specjalności: choroby wewnętrzne-kardiologia), w 2005 - stopień doktora habilitowanego nauk medycznych, natomiast w 2015 tytuł profesora nauk medycznych.

Oprócz studiów medycznych, Gielerak ukończył także studia podyplomowe "Zarzadzanie Zakładami Opieki Zdrowotnej" w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz studia podyplomowe Master of Business Administration dla Kadry Medycznej w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie kardiologii, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, European Society of Cardiology, a także Rady do spraw Ochrony Zdrowia w ramach Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, Rady ds. Zdrowia Publicznego przy Ministrze Zdrowia oraz Zespołu ds. Nagród przy Prezesie Rady Ministrów.

Konsultant Krajowy ds. Obronności w dziedzinie medycyny - choroby wewnętrzne.

W 2022 roku wówczas generał dywizji został mianowany na generała broni w siłach zbrojnych RP.

Grzegorz Gielerak otwierał pierwszy od ponad 40 lat szpital w strukturze Sił Zbrojnych

Jak czytamy w informacji prasowej WIM to właśnie pod kierunkiem prof. Grzegorza Gieleraka uruchomiono kilka programów zdrowotnych dla żołnierzy.

- Jednym z najważniejszych był „Program profilaktyki chorób układu krążenia w Siłach Zbrojnych RP”. W latach 2013-2015 w Wojskowy Instytucie Medycznym przebadano około 4,5 tys. żołnierzy. Kilkudziesięciu z nich szybka interwencja kardiologów i kardiochirurgów uratowała życie - przypomina WIM.

Z kolei w 2015 roku Grzegorz Gielerak przeprowadził program AFGAN, w ramach którego przebadano ponad 220 żołnierzy rannych lub poszkodowanych podczas wybuchów min pułapek w Afganistanie.

Z kolei ostatnio, w styczniu 2022 roku, szef WIM oficjalnie otwierał nowy szpital Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie - pierwszy od ponad 40 lat szpital w strukturze Sił Zbrojnych. Budowa lecznicy, która ma być dostępna zarówno dla cywilów, jak i dla wojskowych, pochłonęła 160 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum