×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kilka tysięcy pozwów pielęgniarek ws. wynagrodzeń. Jest korzystny wyrok

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/rmf24.pl24 marca 2023 08:30

36 pielęgniarek i położnych z Wysokiego Mazowieckiego ma rację ws. podwyżek wynagrodzeń wynikających z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, która weszła w życie 1 lipca ub. roku. Takie rozstrzygnięcie podjął Sąd Okręgowy w Łomży – donosi RMF24.PL

Kilka tysięcy pozwów pielęgniarek ws. wynagrodzeń. Jest korzystny wyrok
Jeden z kolejnych korzystnych dla pielęgniarek wyroków zapadł właśnie w Łomży. Fot. Shutterstock
  • Zapadł korzystny dla pielęgniarek wyrok sądu w sprawie wynagrodzeń
  • Pisaliśmy o grupie 36 pielęgniarek i położnych ze szpitala w Wysokiem Mazowieckiem, które nie dostały podwyżek, jakie teoretycznie gwarantuje ustawa
  • Sąd Okręgowy w Łomży przyznał rację skarżącym – informuje rmf24.pl

Sąd przyznał rację pielęgniarkom

Poszło o to, o co chodzi w jednej piątej szpitali w Polsce od lipca ub. roku. Dyrekcja szpitala nie uznała kwalifikacji pielęgniarek i nie podniosła pensji pracownicom zgodnie z posiadanym przez nich wykształceniem.

Panie sądziły się ze szpitalem jeszcze w ub. roku.

- Płace w szpitalach nie są ustalane w sposób sprawiedliwy, nie zależą bowiem od okoliczności obiektywnych, takich jak wykształcenie, staż pracy czy doświadczenie. Pracodawcy dowolnie przyporządkowują pracowników do grup zawodowych. Na ich decyzje wpływa w głównej mierze sytuacja finansowa. Tak nie powinno być w państwie prawa - brzmiała sentencja orzeczenia sądu pierwszej instancji z grudnia ub. roku, korzystnego dla skarżących szpital. Zapowiedział odwołanie.

Teraz Sąd Okręgowy w Łomży znów przyznał rację pielęgniarkom. Wskazał przy tym, że wyższe wykształcenie jest wymagane na ich stanowisku i dlatego powinny dostać większe wynagrodzenie. 

Jak donosi rozgłośnia, „do tej pory w całej Polsce pielęgniarki złożyły już kilka tysięcy wniosków do sądów pracy. Najwięcej lecznic, których dotyczy problem nieuznawania ich kwalifikacji, jest w województwach małopolskim i świętokrzyskim”.

W ostatnich dniach pielęgniarki przygotowały własną propozycję ustawy, która ma zagwarantować im większe podwyżki, trwa zbieranie podpisów. 

Projekt został opracowany przez prawników i legislatorów na zlecenie OZZPiP.

- Ponieważ Ministerstwo Zdrowia w dalszym ciągu nie chce i nie potrafi naprawić złych zapisów ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników w podmiotach leczniczych, Zarząd Krajowy OZZPiP podjął decyzję o wystąpieniu z obywatelską inicjatywą ustawodawczą, która powstrzyma dalszą degradację i dyskryminację zawodową pielęgniarek i położnych w Polsce – informuje związek.

Czego domagają się pielęgniarki w swoim projekcie?

Przepisy skonstruowane oddolnie przez OZZPiP stanowią, że o podwyżce decydują kwalifikacje, które pielęgniarka posiada, na przykład tytuł magistra albo ukończone kursy, niezależnie od tego, czy są wymagane na jej stanowisku.

Jak informuje związek, celem zmian zawartych w projekcie jest:

1. podniesienie współczynników pracy dla 5 i 6 grupy zawodowej,

2. powiązanie wynagrodzenia pielęgniarek i położnych objętych ustawą z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami – wprowadzenie zapisu „kwalifikacje POSIADANE” zamiast dotychczasowego „kwalifikacje wymagane”,

3. gwarancji przekazywania środków na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia określonego ustawą w ramach systemu świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych,

4. zaliczenie do grupy o wyższym współczynniku od następnego miesiąca po udokumentowaniu uzyskanych kwalifikacji.




 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze