×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kierownicy z Centrum Onkologii i Instytutu Hematologii chcą połączenia placówek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia15 października 2015 12:50

Kierownicy z Centrum Onkologii oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii chcą połączenia obu placówek z początkiem nowego roku, apelują o pilne zakończenie prac na rozporządzeniem. Minister zdrowia zapewnia, że będzie ono przyjęte tak szybko, jak to możliwe.

Kierownicy z Centrum Onkologii i Instytutu Hematologii chcą połączenia placówek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W listach otwartych do ministra zdrowia Mariana Zembali oraz do premier Ewy Kopacz kierownicy klinik i zakładów naukowych z obu instytutów zwrócili się z prośbą o pilne przyjęcie projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia Narodowego Instytutu Onkologii i Hematologii (NIOH).

Projekt przewiduje połączenie stołecznych placówek: Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii z dniem 1 stycznia 2016 r. Przewiduje też wydzielenie oddziału w Gliwicach.

Zembala powiedział PAP, że rozporządzenie będzie przyjęte, tak szybko jak to możliwe. - Zapewniam, że wszystko idzie w dobrą stronę i niebawem będzie taka decyzja - dodał. - Wszyscy się cieszymy, że taki instytut powstanie, elementem jego powstania jest również odłączenie się (oddziału Centrum Onkologii - PAP) w Gliwicach - powiedział minister.

Dodał, że połączenie obu instytutów oraz wydzielenie oddziału w Gliwicach pozwoli tym instytucjom się rozwijać. Oddział ten, jak ocenił, "jest niezależny, duży, mający swoje prawa i swoje działania". Wydzielenia oddziału, jak powiedział, chce również środowisko akademickie na Śląsku.

Spór o Gliwice

Jednak kierownicy Klinik i Zakładów Naukowych z obu instytutów w liście do ministra ocenili, że zaawansowany proces połączenia nie daje możliwości równoległego wszczęcia i prowadzenia postępowania przygotowawczego w sprawie wydzielenia oddziału w Gliwicach.

"Czynione propozycje wydzielenia oddziału w Gliwicach godzą w interes znanych i cenionych państwowych osób prawnych, a także budzą podejrzenie działania na szkodę instytutów i stanowią przejaw lekceważenia wniosków dyrekcji, rad naukowych i związków zawodowych" - napisano.

Sygnatariusze listu podkreślili, że korzyści płynące z połączenia instytutów są w pełni merytoryczne i obejmują m.in. możliwość optymalnego wykorzystania posiadanej infrastruktury technicznej oraz potencjału naukowego, diagnostycznego, leczniczego i edukacyjnego.

Ma powstać Narodowy Instytutu Onkologii i Hematologii

W liście wskazano m.in., że nie jest przewidywana nadrzędna rola NIOH nad innymi ośrodkami onkologicznymi i hematologicznymi w kraju. Zdaniem sygnatariuszy listu, wątpliwości zgłaszane w tym zakresie przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO) oraz Naczelną Radę Lekarską (NRL) są bezprzedmiotowe.

W myśl projektu rozporządzenia Centrum Onkologii ma zostać połączony z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii. W miejsce dwóch podmiotów powstanie Narodowy Instytutu Onkologii i Hematologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Nowo utworzony podmiot ma być instytutem prowadzącym kompleksowe badania naukowe i prace rozwojowe oraz działalność leczniczą w dziedzinie onkologii klinicznej, hematologii, transfuzjologii klinicznej, w tym krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz w dyscyplinach pokrewnych.

Korzyści z połączenia

Wśród zalet rozwiązania wymieniono w uzasadnieniu m.in. możliwość wspólnej realizacji zadań w zakresie specjalistycznego kształcenia podyplomowego oraz oszczędności wynikające z przeprowadzenia centralnych zakupów leków refundowanych przez NFZ dla wszystkich oddziałów.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za połączeniem instytutów jest - jak napisano w uzasadnieniu - optymalne zagospodarowanie terenu i obiektów obu instytutów, a w szczególności rozwiązanie problemów Instytutu Hematologii i Transfuzjologii związanych m.in. z brakiem dróg pożarowych i ewakuacyjnych. Problemy te pojawiły się w efekcie decyzji stołecznych władz o wywłaszczeniu części gruntów pod budowę Szpitala Południowego i przebudowę ul. Pileckiego i ul. Indiry Gandhi.

W uzasadnieniu wskazano, że nowo utworzony Instytut przejmie wszystkich pracowników, mienie oraz należności i zobowiązania.

Podkreślono również, że połączenie następuje na wspólny wniosek Rad Naukowych i dyrektora obu podmiotów (oboma instytutami kieruje prof. Krzysztof Warzocha), złożony po zasięgnięciu opinii zakładowych organizacji związkowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze