Kielce: z powodu Covid-19 jeden czynny SOR w mieście, lekarze u kresu wytrzymałości

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2021 19:32

Wypowiedzenia z pracy złożyła większość chirurgów pracujących  w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Wydali oświadczenie, w którym uzasadniają swą decyzję.

Kielce: z powodu Covid-19 jeden czynny SOR w mieście, lekarze u kresu wytrzymałości
Wypowiedzenia z pracy złożyła większość chirurgów pracujących w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Dyrekcja WSzZ w Kielcach potwierdziła na początku tygodnia, że większość chirurgów zamierza odejść z pracy.

- Przeznaczenie dwóch z trzech szpitali w Kielcach - w podstawowych zakresach świadczeń - wyłącznie do leczenia pacjentów z COVID-19, przez kilka miesięcy, spowodowało olbrzymie przemęczenie całego zespołu szpitala, a szczególnie lekarzy chirurgów - mówił we wtorek PAP dyrektor szpitala Bartosz Stemplewski.

W piątek oświadczanie wydali lekarze. "Decyzje organizacyjne podejmowane przez WSzZ w Kielcach sprawiły, że Klinika Chirurgii Ogólnej stała się trzecim oddziałem internistycznym, ZOL czy izbą wytrzeźwień" - napisali.

W odpowiedzi pismo wydała również dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Zaznaczono w nim, że to sytuacja covidowa zmusiła do podjęcia takich kroków.

"Uwagi lekarzy dotyczące leczenia pacjentów internistycznych w Klinice Chirurgii są prawdziwe, ale była to konsekwencja braku miejsc dla chorych w innych oddziałach. Przeznaczenie do leczenia pacjentów z COVID-19, dwóch z trzech szpitali w Kielcach, w sposób oczywisty spowodowało, że zaistniała konieczność przyjmowania za te placówki chorych do WSzZ w Kielcach" - oświadczył dyrektor Stemplewski.

W zażegnanie konfliktu włączyły się władze województwa. Wojewoda Zbigniew Koniusz poinformował, że w związku z przeciążeniem personelu medycznego zatrudnionego na SOR-ze w szpitalu na Czarnowie podjął decyzję o przywróceniu do normalnego trybu pracy oddziałów chirurgicznego i ortopedycznego w szpitalu MSWiA. Ponadto od 1 marca szpital MSWiA powróci w całości do normalnej pracy, podobnie jak Szpital Miejski przy ulicy Kościuszki, w którym funkcjonował drugi w Kielcach SOR.

- Mam nadzieję, że uda się wypracować jakieś porozumienie. Jest to problem wielopłaszczyznowy. Jeśli lekarze nie cofną swoich wypowiedzeń, może to doprowadzić do likwidacji nie tylko szpitalnego oddziału ratunkowego, ale również oddziału kliniki chirurgii ogólnej. Mamy świadomość poważnej sytuacji - zaznaczył wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski.

Władze województwa zapewniają, że są w stałym kontakcie z dyrekcją szpitala. W planach jest także spotkanie z personelem lecznicy. Umowy z lekarzami ulegną rozwiązaniu 31 marca. SOR w WSzZ to jedyny oddział ratunkowy w Kielcach. Drugi SOR, zorganizowany przy Szpitalu św. Aleksandra, od października nie przyjmuje pacjentów, bo lecznicę przekształcono w covidową.

PAP - Wiktor Dziarmaga

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze