Kielce: szpital zawiesza internę

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2011 15:58

Dyrekcji Szpitala Kieleckiego NZOZ św. Aleksandra nie udało się porozumieć z lekarzami oddziału wewnętrznego. Z końcem miesiąca specjaliści odejdą z placówki, a w tej sytuacji działalność interny zostanie zawieszona do czasu skompletowania nowej obsady.

Kielce: szpital zawiesza internę
- Myślę, że oddział wewnętrzny będzie z powrotem funkcjonował w ciągu miesiąca dwóch - powiedziała na konferencji prasowej w czwartek (21 kwietnia) Grażyna Zabielska, prezes szpitala.

Dodała, że do końca miesiąca pacjenci z oddziału zostaną przeniesieni do innych kieleckich szpitali. Chorzy trafią do szpitali MSWiA, na Czarnowie i w Czerwonej Górze. Pozostały personel interny zostanie zaś wysłany na urlop.

Konflikt pomiędzy dyrekcją szpitala a lekarzami oddziału wewnętrznego rozpoczął się na początku 2011 r.. Punktem kulminacyjnym było złożenie wypowiedzeń przez ośmiu lekarzy interny i jej ordynatora. Powodem, który pchnął ich do odejść z pracy, było zgłoszenie lecznicy do konkursu NFZ na nocną i świąteczną opiekę medyczną.

Specjaliści nie chcieli zgodzić się dodatkowe dyżury w ambulatorium nocnym. Szpital ostatecznie przegrał konkurs NFZ, a dyrekcja lecznicy zaproponowała pozostanie w pracy lekarzom z wyjątkiem ordynatora. Ci jednak na to nie przystali. Okres wypowiedzenia kończy się właśnie w kwietniu.

Obecnie lecznicy udało się zaś zaleźć jedynie nowego ordynatora tego oddziału. Pozyskanie pozostałych lekarzy może być jednak niebywale trudnym zadaniem. Decyzja o wypowiedzeniu przez zespół interny zyskała całkowitą aprobatę Świętokrzystkiej Izby Lekarskiej. Ta zaapelowała do środowiska lekarskiego, by nie podejmowało pracy w szpitalu.

Prezes Grażyna Zabielska przekonuje jednak, że prowadzi rozmowy z lekarzami, którzy być może wkrótce zostaną zatrudnieni w lecznicy.

Lecznica jest w także nienajlepszej kondycji finansowej. Pieniędzy brakuje m.in. na potrzebne inwestycje. Szpital jest miejska spółką, jednak i w kieleckim Ratuszu brakuje środków, które mogłyby pomóc lecznicy.

W mediach pojawiły się informację, że miasto rozważa możliwość przekazania szpitala władzom województwa. Zasobniejsza kasa województwa być może pozwoliłaby placówce wyjść na prostą. Anna Ciulęba, rzecznik prezydenta Kielc tych informacji nie chciała jednak nam potwierdzić. Przyznała jedynie, że sytuacja wokół szpitala dynamicznie się zmienia i jest kilak pomysłów rozwiązania problemów lecznicy.

- W kwestii obecnych ustaleń proponuję skontaktować się z prezesem szpitala - powiedziała nam rzecznik.

Jak przyznała portalowi rynekzdrowia.pl Iwona Sinkiewicz, rzecznik świętokrzyskiego urzędu marszałkowskiego w tej sprawi nie wpłynęło żadne oficjalne pismo.

- Pewne rozmowy dotyczące sytuacji szpitala faktycznie odbyły się ich inicjatorem był jednak sama lecznica, a nie kielecki Ratusz. Na tą chwilę nie kwestia ewentualnego przejęcia tej placówki nie jest w toku prac urzędu - zaznacza Sinkiewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum