Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 22-02-2019 09:48

Kielce: szpital wojewódzki z większą stratą niż planowano

Planowano, że strata Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach za 2019 rok będzie wynosiła ok. 20 mln zł. Wszystko jednak wskazuje na to, że będzie znacznie większa.

Fot. archiwum

Sytuacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach poświęcona była czwartkowa (21 lutego) komisja zdrowia sejmiku województwa świętokrzyskiego, w której wziął udział Bartosz Stemplewski, od trzech tygodni p.o. dyrektora placówki. Jak wyjaśniał, problemy finansowe placówki zaczęły się kilka lat temu. Jeszcze w 2016 roku placówka miała 9 mln zł straty, w 2017 było to 26,6 mln, a w ubiegłym roku już 34 mln.

Jak mówił Stemplewski, założenie, że za 2019 roku strata wyniesie 20,3 mln zł. nie było do końca rzetelne, nie uwzględniono w nich sporych podwyżek dla białego personelu. Dyrektor tłumaczył, jak w przyszłości chce szukać oszczędności, m.in. w zakresie wewnątrzszpitalnego transportu, które wynoszą miesięcznie 80 tys. zł. Znaczącą część tej kwoty stanowią rachunki za przewiezienie pacjentów np. z oddziału neurologii czy dzieci na diagnostykę do innych budynków.

By uniknąć takich sytuacji, Stemplewski zaproponował budowę łącznika między budynkami. Kosztowałoby to około 1,5 mln zł, a inwestycja miałaby się zwrócić w ciągu 3-4 lat.

Więcej: kielce.wyborcza.pl