Kielce: szpital wojewódzki bez poradni endokrynologicznej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2020 21:53

W województwie świętokrzyskim specjalizację z dziedziny endokrynologii ma zaledwie 47 lekarzy, 6 z nich skończyło 65 lat. Z powodu braku tych specjalistów Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach zamknął poradnię z początkiem 2020 roku.

Poradni endokrynologicznych w Kielcach i regionie jest bardzo mało, a kolejki do nich długie. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Szpital wycofał się z prowadzenia dobrze znanej pacjentom poradni endokrynologicznej, bo pracujący w niej lekarze przeszli na emeryturę. Na wizyty w tej poradni pacjenci czekali po kilka miesięcy. Jeśli chory przyniósł skierowanie pod koniec 2019 roku, termin wizyty wyznaczano mu na koniec września 2020 roku.

Teraz pacjenci będą musieli znaleźć innych specjalistów, ale nie będzie to proste, bo poradni endokrynologicznych w Kielcach i regionie jest bardzo mało, a kolejki do nich długie.

Jak mówi Gazecie Wyborczej Bartosz Stemplewski, dyrektor WSS w Kielcach, szpital od dawna szukała endokrynologów, ale bez powodzenia. W województwie świętokrzyskim specjalizację z dziedziny endokrynologii ma zaledwie 47 lekarzy, 6 z nich skończyło 65 lat. 

Podobne problemy z zapewnieniem dostępności do lekarza endokrynologa przeżywają i inne szpitale w regonie. Pracę poradni endokrynologicznej musiał ograniczyć Szpital Specjalistyczny w Końskich.

- Lekarka odeszła do podstawowej opieki zdrowotnej. Szukałem, ale lekarz z Kielc zaproponował stawkę w wysokości 200 złotych za godzinę pracy - mówi GW Wojciech Przybylski, dyrektor szpitala w Końskich i wojewódzki konsultant ds. zdrowia publicznego. Szpitala nie było stać na przyjęcie tych warunków, bo poradnia endokrynologiczna i tak jest deficytowa.

Więcej: wyborcza.pl/kielce

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum