Kielce: szpital neuropsychiatryczny połączył się z zespolonym

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2010 15:30

Decyzję o konsolidacji sejmik województwa świętokrzyskiego podjął w październiku 2009 r.

– Jednym z głównych powodów połączenia było złe zarządzanie Wojewódzkim Specjalistycznym Zespołem Opieki Neuropsychiatrycznej. Na oddziale neurologii na 52 łóżka przypadało 22 lekarzy, w szpitalej kuchni pracowało 17 kucharek, które wydawały dziennie 160 posiłków. W sumie na jednego pacjenta przypadało 2,24 pracownika. Dla porównania: w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym ta wartość to 1,4 – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jan Gierada, dyrektor WSZ.

Szpital neuropsychiatryczny miał pod koniec 2009 r. 2 mln zł zadłużenia. Niemal wszystkie środki szły na pensje pracowników. Jak zapewnia dyrektor Gierada, podczas połączenia nikt jednak nie został zwolniony.

– Salowe przeszły do firmy sprzątającej, pracownicy z kuchni do firmy cateringowej. Część z personelu była w wieku przedemerytalnym lub mogła skorzystać z pakietu socjalnego, który gwarantował im kilkumiesięczną pensję – informuje Gierada.

Przy połączeniu WSZON z szpitalem wojewódzkim zdecydowano, że oddział neurologiczny pozostanie w siedzibie przy ul. Grunwaldzkiej. Budynek ten zostanie poddany gruntownemu remontowi. Ma tam również powstać pododdział udarowy. Do nowego budynku należącego do zasobów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przeniesiono natomiast oddziały psychiatryczne dla dorosłych i dzieci. Czekają tam na pacjentów 153 łóżka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum