Kielce: smutny Dzień Dziecka - Centrum Matki i Noworodka ma oddać Funduszowi 800 tys. zł

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2011 13:17

Oddział NFZ w Kielcach zażądał od Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka zwrotu 800 tys. zł. Szpital odwołał się od tej decyzji do Centrali NFZ, ale ta nie znalazła podstaw do uznania zażalenia na decyzję ŚOW NFZ. Beata Szczepanek, rzecznik Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl przypomina, że Fundusz przeprowadził kontrolę w placówce, gdyż z danych, jakie szpital przekazywał do oddziału NFZ wynikało, że w szpitalu tym aż 95 proc. noworodków rodzi się z większymi lub mniejszymi patologiami zdrowotnymi.

Kielce: smutny Dzień Dziecka - Centrum Matki i Noworodka ma oddać Funduszowi 800 tys. zł

Jak wskazuje Fundusz, taka statystyka stanowi nie tylko rekord w województwie świętokrzyskim (noworodków z patologiami na innych oddziałach jest 20-25 proc.), ale także w skali kraju.

Ponad 1,5 tysiąca historii chorób

- Co więcej, mimo iż placówka ma III poziom referencyjności, przyjmowała głównie porody z Kielc i powiatu kieleckiego. Nie zajmowała się więc wybranymi, najbardziej zagrożonymi ciążami i noworodkami z poważnymi zmianami zdrowotnymi kierowanymi tu z całego województwa, co mogłoby podwyższyć wskaźnik liczby patologii noworodków - wyjaśnia Szczepanek.

Kontrola obejmowała przede wszystkim 2009 rok. Analizie poddanych zostało 1532 historii chorób noworodków. Kontrolerzy porównali dokumentację medyczną z rozliczeniem przekazywanym do NFZ.

- Celem kontroli nie było kwestionowanie sposobu leczenia lub liczby i rodzaju wykonywanych badań, tylko sprawozdawczość, a w niej znalazły się dane, które nas zaniepokoiły - podkreśla rzecznik Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Wśród zakwestionowanych rozliczeń znalazły się m.in. wykonane przesiewowo u kilkuset noworodków echo serca, które według kart informacyjnych wykryło wady serca.

NFZ kwestionuje rozliczenia

- Kontrolerzy nie kwestionowali tego rozpoznania. Sprawdzili jednak, że dzieci te nie były skonsultowane przez kardiologa dziecięcego (echo wykonywane było przez neonatologa lub lekarza bez specjalizacji), nie miały prowadzonej dalszej specjalistycznej diagnostyki, a do domu wypisywane były po 3-5 dniach bez jakichkolwiek zaleceń - wyjaśnia Beata Szczepanek.

W związku z tym, powinny być traktowane jak każdy zdrowy noworodek, czyli kwalifikowane do I grupy. Ponadto wspomniane schorzenia kardiologiczne wykazane były wyłącznie na kartach statystycznych, a nie w żadnym innym miejscu w historii choroby.

Kontrolerzy Funduszu zakwestionowali rozliczanie świadczeń w odniesieniu do 340 noworodków na kwotę blisko 800 tys. zł. Dyrekcja lecznicy złożyła odwołanie od tej decyzji do prezesa Centrali NFZ.

Prezes „nie znalazł podstaw” do uwzględnienia zażalenia dyrekcji szpitala i w całości uznał zarzuty stawiane przez kontrolerów z oddziału Funduszu.

Rozpoznanie musi być potwierdzone

- W uzasadnieniu odrzucenia odwołania prezes NFZ zwracał uwagę m.in. na fakt, że rozpoznanie choroby musi być potwierdzone wynikami badania zarówno fizykalnego, jak i wynikami badań dodatkowych i to dopiero na tej podstawie można zakwalifikować noworodka do jednej z grup wymagających szczególnej opieki, więc i wyższego finansowania - informuje rzecznik oddziału.

Wskazano też na zaskakujące działanie szpitala polegające na rozpoznawaniu bardzo ciężkich patologii układu krążenia tylko na podstawie przesiewowego badania echokardiologicznego bez żadnej szczegółowej, specjalistycznej diagnostyki oraz bez konsultacji z kardiologiem dziecięcym i dalszych zaleceń dla matek.

Dyrekcja lecznicy może złożyć do prezesa Funduszu wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, a w dalszej kolejności złożyć sprawę w sądzie administracyjnym. W środę (1 czerwca), próbowaliśmy rozmawiać z dyrektorem Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka, który jednak przebywa na urlopie. W sekretariacie poinformowano nas, że nikt inny nie może nam udzielić informacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum