Kielce: salowe zaprotestowały... i dostały nowe angaże

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2011 12:16

Salowe pracujące w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, zatrudnione przez firmę zewnętrzną, zaprotestowały przeciwko niskim pensjom. Od początku 2011 r. firma płaciła im najniższe wynagrodzenie, czyli 1368 zł brutto, nie otrzymywały także dodatków za pracę w nocy.

Kielce: salowe zaprotestowały... i dostały nowe angaże
Salowe zwróciły się do Jana Gierady, dyrektora lecznicy, z prośbą o pomoc.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dyrektor Jan Gierada wyjaśnia, że w 2010 r. salowe dostawały wynagrodzenie w wysokości 1317 zł brutto, a początku br. 1368 zł. Jednak zgodnie z umową miały to być pobory zasadnicze, uzupełniane dodatkami za godziny nocne. W tym celu dyrektor od stycznia 2011 r. przekazywał firmie zewnętrznej 23 tys. zł.

- Zgodnie z prawem, godziny nocne można wliczyć do najniższego wynagrodzenia i firma zewnętrzna tak właśnie zrobiła. Nie wyraziłem na to zgody.  Po pisemnej interwencji, w której wskazałem, że skoro salowe nie otrzymują wynagrodzenia zgodnie z umową, potrącę te pieniądze z faktury dla firmy Impel, salowe otrzymały nowe angaże z wyrównaniem od stycznia 2011 r. - wyjaśnia dyrektor WSZ w Kielcach.

Podkreśla jednocześnie, że od lat szpital korzysta z usług firm zewnętrznych w zakresie sprzątania, ochrony, cateringu i zarząd lecznicy jest z tego rozwiązania zadowolony.

- W firmie zewnętrznej pracuje dla szpitala blisko 150 salowych. Wcześniej były zatrudnione na etacie szpitalnym. Chorowały średnio 71 dni w roku, do tego dochodziły urlopy, czyli około 100 dni nie było ich w pracy. Salowe zostały przejęte przez firmę zewnętrzną zgodnie z art. 23 Kodeksu Pracy, zatem nikt nie stracił zatrudnienia, a szpital zaoszczędził pieniądze - zaznacza dyrektor Gierada. I podkreśla, że jakość usług porządkowych jest obecnie bardzo wysoka.

- Podobnie jak usług żywieniowych. Kiedyś w ogóle nie jadałem w szpitalu, a od kilku lat jadam z przyjemnością - dodaje dyrektor.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum