Kielce: ruszyły prace nad zmianą zasad funkcjonowania szpitala wojewódzkiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 września 2018 15:26

Prace nad optymalizacją działalności Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, z możliwością przekształcania placówki w szpital uniwersytecki, rozpoczął samorząd województwa świętokrzyskiego oraz władze Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Kielce: ruszyły prace nad zmianą zasad funkcjonowania szpitala wojewódzkiego
Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas; FOT. PTWP

We wtorek (18 września) marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK) prof. Jacek Semaniak podpisali list intencyjny w tej sprawie.

Obecnie, prowadzony przez regionalny samorząd Wojewódzki Szpital Zespolony (WSZ) na kieleckim Czarnowie, jest zapleczem klinicznym dla kierunku lekarskiego, prowadzonego od trzech lat na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu UJK. W WSZ funkcjonuje 31 klinik oraz 60 poradni i przychodni.

- Przechodzimy do kolejnego etapu, który jest związany z zapewnieniem optymalnych warunków dla funkcjonowania nie tylko kierunku lekarskiego, ale kierunków medycznych na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu, w oparciu o bazę kliniczną Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. W szpitalu odbywają zajęcia nasi studenci, pracuje nasza kadra - zaznaczył prof. Semaniak.

Rektor wyjaśniał, iż podpisanie listu intencyjnego oznacza podjęcia prac nad "szeroka diagnozą" - na jakich optymalnych zasadach może być prowadzona działalność lecznicy, kształcenie tam studentów i prowadzenie badań naukowych oraz leczenie pacjentów. - To są złożone sprawy, związane i z kadrami, i z finansami, ze strukturą właścicielską. Jeżeli najbardziej optymalnymi będą te, które są związane z uczynieniem ze szpitala wojewódzkiego szpitala uniwersyteckiego, to będziemy te warunki zapewniać - dodał prof. Semaniak.

Jak opisywał, kiedy tworzono kadrę kierunku lekarskiego na UJK, uczelnia oparła się na lekarzach działających w Kielcach i w woj. świętokrzyskim, którzy prowadzili także działalność naukową. - Chcemy szukać takich rozwiązań, które będą bezpieczne z punktu widzenia finansów, ale które będą optymalnymi dla leczenia pacjentów i prowadzenia dzielności naukowe. To ważne, by każdy taki ośrodek medyczny świadczył usługi i prowadził badania na dobrym poziomie, by każdy ośrodek miał swoje specjalizacje, i na pewno będziemy chcieli je wypracowywać - podsumował prof. Semaniak.

Marszałek Jarubas zaznaczył, że pierwsze spotkania zespołu odpowiedzialnego za analizę już się odbyły, a cały proces może trwać 2-3 lata. - Zależy mi, by uczynienie ze szpitala wojewódzkiego - największego dzisiaj szpitala w regionie - szpitala uniwersyteckiego, nie było podrzuceniem "kukułczego jaja" panu rektorowi, ale świadomym procesem - podkreślił.

- Utworzenie kierunku lekarskiego, rozwój Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu jest zadaniem strategicznym, jednym z najważniejszych dla naszego regionu - dodał Jarubas.

Marszałek poinformował, że od przyszłego roku samorząd województwa świętokrzyskiego planuje uruchomić program stypendialny dla grupy ok. 20 studentów kierunku lekarskiego w Kielcach - wsparcie ma być uwarunkowane m.in. podjęciem pracy w regionie przez lekarzy po ukończeniu studiów.

Dyrektor WSZ Andrzej Domański ocenił, że placówka w randze szpitala uniwersyteckiego będzie mogła pozyskiwać na swoją działalność znaczne środki z Unii Europejskiej.

Prorektor ds. medycznych UJK, prof. Stanisław Głuszek zaznaczył, że szpital kliniczny będzie podstawą do tego, by dobrze jakościowo prowadzić studia na kierunku lekarskim. "Takie są wymagania komisji akredytacyjnych, z którymi mamy do czynienia, zarówno Polskiej Komisji Akredytacyjnej, jak i tzw. Uniwersyteckiej Komisji ds. Jakości Kształcenia na Kierunku Lekarskim, która jest agendą Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Wszyscy jesteśmy bardzo pilnie recenzowani przez środowiska medyczne, musimy dotrzymać odpowiedniego poziomu" - opisywał.

Profesor podkreślił, że stworzenie w Kielcach szpitala klinicznego jest "niezbędne", do utrzymania i zapewnienia "odpowiedniego poziomu kształcenia, organizacji kształcenia i również organizacji nauki" kierunku lekarskiego.

Katarzyna Bańcer (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum