Kielce: raport o szpitalu wojewódzkim; na czym zysk na czym strata

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2020 11:27

Reagowano zbyt późno i niewystarczająco - to główny wniosek z kontroli komisji rewizyjnej sejmiku województwa świętokrzyskiego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Radni z komisji rewizyjnej postanowili skontrolować skąd biorą się duże problemy finansowe szpitala.

Największy zysk mają m.in. neurochirurgia (1,7 mln zł), nefrologia (1,4 mln zł) czy jedna z klinik kardiologicznych (1,2 mln zł). Fot. Fotolia

Pierwsze poważne problemy widoczne były w 2017 roku, kiedy przeanalizowano finanse w 2016 roku. Placówka zamknęła go stratą w wysokości 9 mln zł. A to zobowiązało szpital do sporządzenia planu naprawczego.

Jak czytamy w protokole pokontrolnym, urząd marszałkowski zauważył "niewystarczające propozycje działań restrukturyzacyjnych". Obawiano się, że zaproponowany przez dyrekcję plan naprawczy nie polepszy sytuacji finansowej szpitala. Też zresztą się stało.

Ponieważ szpital odnotowywał kolejną stratę - za 2017 rok już 26 mln zł - konieczne było napisane kolejnego planu naprawczego, który do urzędu marszałkowskiego trafił po terminie, do jakiego obligują przepisy. Plan naprawczy zatwierdzono w czerwcu 2019 roku, a tymczasem strata za 2018 rok wyniosła już 33 mln zł.

Radni zauważają, że sytuacja w 2019 roku się poprawiła, bo szpital odnotował 21 mln zł straty. Na największym minusie są ortopedia (-4,1 mln zł), chirurgia naczyniowa (-3,5 mln zł), onkologia i hematologia dziecięca (-3,7 mln zł) czy chirurgia dziecięca (-3,4 mln zł). Największy zysk mają m.in. neurochirurgia (1,7 mln zł), nefrologia (1,4 mln zł) czy jedna z klinik kardiologicznych (1,2 mln zł).

Więcej: kielce.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum