Kielce: po reakcji MZ szpital wycofuje się z pobierania od studentów opłat za praktyki

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2018 11:51

Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zapowiedział, po zapoznaniu się z opinią Ministerstwa Zdrowia, zniesienie opłat za praktyki, które pobierane były od studentów.

Dyrekcja szpitala wycofała się z pobierania opłat za praktyki Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W sprawie płatnych praktyk studenckich interweniowała Świętokrzyska Izba Lekarska, do której zgłosił się student Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - informuje Gazeta Wyborcza.

"GW" zapytała Ministerstwo Zdrowia, czy szpitale mają prawo pobierać opłaty za praktyki od studentów.

"Nie ma podstaw prawnych do pobierania od studenta wynagrodzenia za udostępnianie jednostek organizacyjnych niezbędnych do realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia, w tym do realizacji praktyki zawodowej" - odpowiedział resort. Przyznał jednak, że szpital może pobierać opłaty od uczelni kierującej studenta na praktyki.

Dyrektor szpitala w Kielcach Andrzej Domański zapowiedział wycofanie opłat. Dodał jednak, że szpital zarabiał na studentach niewiele i nie chodziło o pieniądze, a o nagłośnienie faktu, że kształcenie przyszłych lekarzy kosztuje i ktoś powinien za to płacić.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum