Kielce: pijani szturmują SOR

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2012 10:12

Po likwidacji w październiku 2010 r. izby wytrzeźwień w Kielcach osoby nietrzeźwe trafiają do SOR-u w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Personel medyczny ma ich dość. Lekarze zapowiadają, że odejdą z pracy.

W ostatni weekend na oddział ratunkowy trafiło ponad 30 pijanych mężczyzn. Nie stwierdzono u nich zagrożenia zdrowia i życia. Na oddziale ratunkowym jedynie trzeźwieli - informuje Gazeta Wyborcza.

Sprawa nie jest nowa. O problemach kieleckiego WSZ z pacjentami pozostającymi pod wpływem alkoholu portal rynekzdrowia.pl informował już wcześniej. - Pijani awanturują się, zakłócają spokój chorym, załatwiają na korytarzu potrzeby fizjologiczne i utrudniają pracę personelowi medycznemu - mówił nam Jan Gierada, dyrektor WSZ.

Dyrektor przyznał, że dla jego placówki to duży problem i dodatkowe obciążenie finansowe, ponieważ część bywalców zlikwidowanej izby wytrzeźwień nie ma ubezpieczenia zdrowotnego.

Dodajmy, że część ekspertów wskazuje, że szpitale nie mogą obecnie pobierać opłat od pacjentów znajdujących się pod wpływem alkoholu.

Do czasu wejścia w życie ustawy o działalności leczniczej, czyli 1 lipca 2011 r. obowiązywał przepis stanowiący, że za świadczenia medyczne udzielone osobie nietrzeźwej publiczny zakład opieki zdrowotnej pobiera opłatę niezależnie od uprawnień do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. W obecnie obowiązującej ustawie o działalności leczniczej nie ma przepisu o analogicznej treści.

Kama Dąbrowska szefowa Działu Prawnego Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w rozmowie z Gazetą Wyborczą przypomina, że zgodnie z ustawą opiekę nad osobami pod wpływem alkoholu  mogą pełnić dwa rodzaje podmiotów: izba wytrzeźwień lub placówka wyznaczona do sprawowania opieki.

- Należałoby rozważyć, czy nie zlecić jakiemuś podmiotowi prowadzenia takiej opieki. Byłyby to znacznie bardziej liberalne wymagania niż np. w przypadku izby wytrzeźwień. Ta placówka mogłaby działać krócej, np. tylko w weekendy, kiedy jest największe zapotrzebowanie. Na miejscu byłaby opieka medyczna - podpowiada Dąbrowska władzom Kielc.

Na to, jak ważne jest zapewnianie opieki medycznej w takich miejscach zwracała uwagę prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich. ”Największa liczba zgonów dotyczy osób zatrzymanych do wytrzeźwienia i umieszczonych w pomieszczeniach jednostek policji; od 2009 roku zgłoszono 39 przypadków zgonu osoby zatrzymanej do wytrzeźwienia” - stwierdziła w listopadzie 2011 r. prof. Lipowicz w piśmie skierowanym do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Zaznaczyła także, że policyjne pomieszczenia dla osób zatrzymanych do wytrzeźwienia nie posiadają - w odróżnieniu od izb wytrzeźwień - ambulatoriów wyposażonych w sprzęt niezbędny do świadczenia pomocy doraźnej.

Jak wskazała RPO, "analiza statystyki zgonów pozwala prognozować dalszy wzrost ich liczby, tym bardziej, że prezydenci dużych miast coraz częściej decydują się na likwidację izb wytrzeźwień, których pacjenci kierowani są do jednostek policji.”

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum