Kielce: oddział psychiatryczny ze zbyt małym kontraktem

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2011 15:16

W 2010 roku w ramach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zaczął funkcjonować przeniesiony z innej placówki oddział psychiatryczny. Niestety kontrakt z NFZ pozwala na leczenie jedynie na 84 z 108 łóżek na tym oddziale.

Kielce: oddział psychiatryczny ze zbyt małym kontraktem
W lutym 2010 roku do nowego budynku należącego do zasobów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przeniesiono oddziały psychiatryczne dla dorosłych i dzieci, należące wcześniej do Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Opieki Neuropsychiatrycznej.

- Oddziały przeprowadziły się do nowoczesnego osobnego obiektu składającego się z komfortowych 1-, 2-, 3- osobowych pokoi, z zapleczem sportowo-wypoczynkowym dla pacjentów. Zmianie warunków na lepsze nie dotrzymał jednak kroku kontrakt dla oddziału psychiatrycznego. Kontrakt pozwala na leczenie jedynie na 84 z 108 łóżek na tym oddziale - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jan Gierada, dyrektor szpitala.

Jak podkreśla, od czasu połączenia szpitali liczba łóżek na oddziale nie uległa zwiększeniu.

- Rozumiem, gdybym po przeprowadzce oddziału ustawił na nim 200 łóżek i zażądał większego kontraktu, ale tak nie jest. Oddział psychiatryczny ma niezmiennie 108 łóżek, tyle, że teraz ponad 20 musi stać puste, a zapotrzebowanie na to leczenie jest bardzo duże. To jedyny taki oddział w Kielcach – zaznacza Gierada.

Dyrektor kieleckiego szpitala zwraca też uwagę, że Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ zapłacił szpitalowi nadwykonania w wysokości 500 tys. zł za leczenie na oddziale psychiatrii w 2010 roku. - To jasno wskazuje, że jest potrzeba zwiększonego finansowania leczenia na tym oddziale - podkreśla.

O zbyt niskim kontrakcie dla oddziału psychiatrycznego, a w związku z tym utrudnionym dostępie do leczenia psychiatrycznego, dyrektor zamierza w najbliższych dniach poinformować urząd marszałkowski, któremu podlega szpital.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum