Kielce: nie chcą prywatyzacji szpitala

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2011 16:17

Większość pracowników Szpitala Kieleckiego im. św. Aleksandra sprzeciwiła się - w zorganizowanym w placówce referendum - sprzedaży udziałów szpitala przez władze Kielc prywatnemu inwestorowi.

Kielce: nie chcą prywatyzacji szpitala
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformowała we wtorek (23 sierpnia) wiceszefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu Anna Kryszczuk, w trwającym kilka dni referendum wzięło udział 194 z 288 pracowników szpitala.

179 osób sprzeciwiło się sprzedaży szpitala, za sprzedażą było 13 osób, dwie wstrzymały się od głosu. Drugie pytanie dotyczyło przekazania szpitala urzędowi marszałkowskiemu. Takie działanie poparło 171 osób, sprzeciw wyraziło 21 osób, dwie wstrzymały się od głosu.

- Bierzemy pod uwagę oflagowanie budynku szpitala, pikietę pod urzędem miasta, ale nad zgodą na ewentualny protest i nad jego formą muszą zastanowić się wszystkie szpitalne związki zawodowe - zapowiedziała Anna Kryszczuk. Większość uczestników referendum zadeklarowało udział w dalszych działaniach związkowców. Protokół z przeprowadzonego referendum związkowcy zamierzają przekazać w środę (24 sierpnia) prezydentowi Kielc, marszałkowi województwa i zarządowi szpitala.

W czerwcu kieleccy radni podjęli uchwałę, zezwalającą władzom miasta na sprzedaż udziałów szpitala. W innej uchwale zgodzili się na możliwość przekazania udziałów - w formie darowizny - samorządowi województwa świętokrzyskiego. Według planów zarządu województwa, lecznica mogłaby stać się zapleczem klinicznym dla wydziału lekarskiego, który w przyszłości ma powstać przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

Porozumienie między marszałkiem województwa i władzami Kielc nie doszło do skutku i zdecydowano o sprzedaży udziałów w trybie komercyjnym. Marszałek w oświadczeniu przekazanym wówczas prasie informował, że zaproponował przejęcie szpitala w dwóch formach: jako przedsiębiorstwa lub całej spółki, ale oferta nie została zaakceptowana.

Na zaproszenie władz Kielc do negocjacji w sprawie sprzedaży udziałów szpitala odpowiedziało sześć firm prowadzących działalność medyczną w różnych regionach Polski. Do dalszego etapu konkursu dopuszczono trzech oferentów: Arion-Med z Lublina, Szpitale Polskie z Katowic i Artmedik z Jędrzejowa.

Wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut powiedział we wtorek (23 sierpnia), że nie widzi zagrożeń dla pracowników szpitala, wynikających z przejęcia lecznicy przez prywatnego inwestora. Według niego, gdyby placówkę przejął urząd marszałkowski, prawdopodobnie lecznica stałaby się częścią szpitala wojewódzkiego.

Szpital wymaga inwestycji o wartości ok. 40 mln zł. W tym roku placówka dostała o ponad 2,2 mln zł mniejszy kontrakt z NFZ - w stosunku do 2010 r. Od momentu przekształcenia w spółkę (w 2006 r.) szpital wypracował zysk wielkości ponad 5 mln zł. Miasto ma do spłacenia jeszcze 5,5 mln zł z 30-milionowego kredytu, zaciągniętego na spłatę wcześniejszych zobowiązań lecznicy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze