Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 03-12-2011 11:49

Kielce: kłopoty z transportem noworodków

Zapowiada się poważny problem z transportem noworodków w Kielcach. NFZ unieważnił konkurs, bo jedyna oferta nie spełniała warunków.

Na konkurs z zakresu transportu noworodków wpłynęła do Funduszu tylko jedna oferta - Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach, która nie spełniała warunków dotyczących zatrudnionej do tego świadczenia kadry.

Już na 2011 rok NFZ podpisał z placówką umowę na transport noworodków, ale warunkowo - właśnie z powodu braku wymaganej kadry. Tym razem jednak NFZ nie chce już obniżyć swoich wymagań.

Początkowo Fundusz liczył, że pogotowie dojdzie do porozumienia z którymś z kieleckich szpitali. Jedni mieli dać karetkę wyposażoną w inkubator, a drudzy skierować do pracy lekarzy i pielęgniarki. Największe możliwości miał Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy oraz Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka. Jednak zdaniem tych placówek wymagania Funduszu są zbyt wysokie.

W najbliższych dniach NFZ ogłosi kolejny konkurs. Podniesie ryczałtową dobową stawkę z 3,44 tys. zł na 3,7 tys. zł. 30 grudnia konkurs ma zostać rozstrzygnięty.

Więcej: www.gazeta.pl