Kielce: jedna z dwóch poradni geriatrycznych w regionie do zamknięcia po kontroli NFZ

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2015 10:36

Dwie specjalistyczne kieleckie poradnie - endokrynologiczna i geriatryczna - zostaną zamknięte. To skutek kontroli NFZ. W całym Świętokrzyskiem będzie w efekcie działała tylko jedna poradnia geriatryczna - w Opatowie.

Kielce: jedna z dwóch poradni geriatrycznych w regionie do zamknięcia po kontroli NFZ
Fot. Archiwum

Po kontroli, która miała miejsce w lutym i marcu br., NFZ odebrał kontrakt Specjalistycznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Domedic. Okazało się, że pacjenci, zamiast być leczeni w poradni lekarza rodzinnego, wykazywani byli jako podopieczni poradni geriatrycznej, nawet jeżeli chodziło jedynie o wypisanie pampersów - informuje Gazeta Wyborcza.

NFZ wykrył też nieprawidłowości w dokumentacji medycznej. Poradnia sprawozdawała do Funduszu wizyty domowe u seniorów, ale w historii chorób nie było o nich ani słowa. Kontrolerzy mieli też uwagi do działalności poradni endokrynologicznej. Sprawdzili dokumentację medyczną dotyczącą 130 pacjentów. W 36 przypadkach do rozliczenia wykazane było badanie poziomu cukru w krwi żylnej, a w rzeczywistości nie zostało ono wykonane.

Po kontroli NFZ zdecydował się zerwać umowy dotyczące finansowania poradni endokrynologicznej i geriatrycznej. Obowiązuje trzymiesięczny termin wypowiedzenia, który mija 15 lipca.

Beata Szczepanek, rzeczniczka Świętokrzyskiego OW NFZ zaznacza, że Fundusz zorganizuje konkursy na geriatrię, ale nie ma chętnych, bo w regionie brakuje geriatrów.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum