Kielce: do endokrynologa rejestracja jednego dnia

Autor: Gazeta Wyborcza, SA/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2010 10:49

W ŚCO wyznaczono jeden dzień na zapisy pacjentów do endokrynologa. Z pomysłu się wycofują, a sprawą zajmie się NFZ, jeśli pacjenci się poskarżą.

Takie kolejki to nie nowość.

Na rejestrację do endokrynologa w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO) do endokrynologa wyznaczono jeden dzień. Około 1000 osób w związku z tym ustawiło się w kolejce. Nietrudno wyobrazić sobie dantejskie sceny, rozgrywające się przed rejestracją.

System nie sprawdził się. Część pacjentów i tak dowiedziała się, że nie starczy dla nich miejsc w ciągu najbliższego półrocza i będą mogli zapisać się w październiku na rok następny.

Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO uważa, że tłumy do rejestracji, to nie wynik złej organizacji, a skutek jakości usług, świadczonych przez te palcówkę. W województwie bowiem jest ponad 30 poradni endokrynologicznych, a wszyscy chcą się leczyć w ŚCO. W ostatnich latach liczba pacjentów zwiększyła się kilkakrotnie, miesięcznie z porad endokrynologa korzysta tu ok. 3 tys. osób. Z czego 20–30 proc. to pacjenci z nowotworami, którzy powinni tu trafić. Reszta może skorzystać z innych poradni.

Beata Szczepanek – rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału NFZ twierdzi, że szpitale nie mają prawa wyznaczać pacjentom tylko jednego terminu zapisywania się na wizytę, a ŚCO może zostać ukarane, jeśli poskarży się jakiś pacjent. Kara wynosi nawet 1 proc. kontraktu.

Szpital zamierza wycofać się z pomysłu rejestracji jednego dnia, ale zapowiada, że to oznacza wyznaczanie coraz odleglejszych terminów wizyt.

Kolejki do endokrynologa, to nie tylko domena województwa świętokrzyskiego. Podobnie jest w wielu innych województwach. W przychodni przy Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie do endokrynologa można się zapisać, ale wolne terminy są w listopadzie. W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie czas oczekiwania na wizytę u endokrynologa wynosi 77 dni.

Podobnie jest w innych regionach. W Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie pacjenci, którzy zarejestrują się do poradni endokrynologicznej osteoporozy, zostaną przyjęci w styczniu 2011 r. Krócej, bo ok. 5 miesięcy na przyjęcie do endokrynologa trzeba czekać w olsztyńskim Szpitalu Miejskim.

Sytuacja na Pomorzu potwierdza ogólnokrajowy trend. Na wizytę u ginekologa–endokrynologa pół roku, a u endokrynologa nawet do półtora roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum