PAP, MS/Rynek Zdrowia | 17-06-2011 14:15

Kielce: czy szpital ma szansę na reaktywację interny?

Kieleccy radni będą apelować do prezydenta miasta o przywrócenie funkcjonowania oddziału wewnętrznego Szpitala Kieleckiego Sp. z o.o. NZOZ św. Aleksandra. Teraz szukają wsparcia wśród mieszkańców.

Jak pisze PAP z inicjatywą ratowania szpitala wystąpił były radny PO Jerzy Pyrek, który zaapelował do mieszkańców o składanie podpisów pod petycją do prezydenta Kielc, Wojciecha Lubawskiego.

Zdaniem Pyrka bez interny nie może funkcjonować chirurgia i ginekologia. Podobnie sądzą Kielczanie, którzy w piśmie do prezydenta wyrazili obawę, że brak oddziału wewnętrznego w lecznicy oraz ograniczona liczba miejsc w innych oddziałach tego typu w pozostałych kieleckich szpitalach, może zagrażać zdrowiu a nawet życiu mieszkańców.

Oddział został zamknięty na początku maja, po tym jak ośmiu internistów zrezygnowało z pracy w lecznicy. Złożyli wypowiedzenia, bo sprzeciwiali się udziałowi szpitala w konkursie na nocną i świąteczną opiekę medyczną, twierdząc że szpital nie jest dostatecznie przygotowany do jej świadczenia.

Kiedy lecznica przegrała konkurs, lekarze chcieli powrócić na swe stanowiska. Warunkiem był jednak powrót całego zespołu, na co nie wyraziła zgody prezes spółki Grażyna Zabielska. Domagała się rezygnacji dotychczasowego ordynatora oddziału. Na to z kolei nie przystali pozostali interniści.

W tej sytuacji próbę ratowania interny podjęła placówka publikując ogłoszenia ws. zatrudnienia internistów. Lekarze jednak nie odpowiadają na nie solidaryzując się ze zwolnionym zespołem.

W całą sprawę zaangażowała się też Okręgowa Izba Lekarska., wydając apel do internistów, aby ci nie decydowali się na pracę w tym szpitalu.

W tej sytuacji jedynym racjonalnym rozwiązaniem wydaje się znalezienie mediatora, który załagodzi konflikt pomiędzy dyrekcją a lekarzami. Czy apel mieszkańców w tym pomoże? Niewiadomo. Dotychczas podpisało go ok. 300 Kielczan. To jednak dopiero początek. Akcja ma potrwać do wtorku.