Kielce: czy pijani pacjenci znikną z SOR szpitala wojewódzkiego?

Autor: Echo Dnia/Rynek Zdrowia • • 14 października 2016 14:17

W Kielcach nie ma izby wytrzeźwień, mnożą się incydenty z pijanymi pacjentami SOR szpitala wojewódzkiego. Miasto uważa, że rozwiązaniem byłoby uruchomienie odpowiednio przystosowanego drugiego SOR w szpitalu miejskim.

Nietrzeźwi pacjenci dezorganizują pracę SOR w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Fot. archiwum RZ

Jak przypomina Echo Dnia, posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka, zaniepokojona incydentami z udziałem agresywnych nietrzeźwych, do jakich dochodzi na oddziale ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, skierowała do władz Kielc pismo, w którym postuluje przywrócenie zlikwidowanej w 2010 roku izby wytrzeźwień.

Przeciwny temu pomysłowi jest dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) Marek Scelina, w zamian proponując rozdzielenie na oddziale ratunkowym pacjentów nietrzeźwych od pozostałych.

W Szpitalu Wojewódzkim nie jest to możliwe z przyczyn technicznych, ale na nowo wybudowanym oddziale ratunkowym Szpitala Kieleckiego już tak - zauważa Echo Dnia.

- Oddział został tak zaprojektowany i zbudowany, by osoby pod wpływem alkoholu wprowadzane były oddzielnym wejściem, przebywały na osobnych, monitorowanych salach, ale z dostępem do pełnej diagnostyki - mówi kierownik MOPR.

Jak na razie rozwiązanie problemów jakie stwarzają pijani pacjenci w szpitalu wojewódzkim dezorganizując pracę SOR to tylko pomysł. Szpital Kielecki ma nowy SOR, ale nie ma kontraktu z NFZ i nie wiadomo czy go otrzyma, gdy w następnym roku ruszą konkursy.

Cześć pijanych pacjentów jest też niebezpiecznych. We wrześniu agresywnie zachowywał się pacjent, który miał prawie 3 promile alkoholu we krwi. Uderzył ratownika medycznego i wyrywając sobie wenflon zakrwawił podłogi i ściany.

Oprócz tego nietrzeźwy włamał się do pokoju socjalnego, zagrażając kobietom znajdującym się wewnątrz. Zdarza się, że niektórzy na oddział trafiają nawet kilka razy w tygodniu.

Poważne problemy z nietrzeźwymi pacjentami szpital sygnalizował już w minionym roku. Pijani bywają bardzo agresywni. W ubiegłym roku na zwolnieniu przebywał jeden z ratowników, któremu nietrzeźwy pacjent złamał rękę.

Kłopoty szpitala z pijanymi pacjentami mają już swoją kilkuletnią historię. W minionym roku Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach informował, że w 2014 roku, policja w szpitalu interweniowała aż 996 razy, w tym większość zgłoszeń dotyczyła właśnie incydentów z udziałem osób upojonych alkoholem.

Więcej: www.echodnia.eu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum