Kielce: chcą referendum w sprawie sprzedaży szpitala

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2011 19:38

Referendum w sprawie cofnięcia uchwały kieleckich radnych, zezwalającej na sprzedaż udziałów Szpitala Kieleckiego im. św. Aleksandra, chce zorganizować Polska Partia Pracy-Sierpień 80. Za dwa tygodnie ma ruszyć zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum.

Kielce: chcą referendum w sprawie sprzedaży szpitala
Jak zapowiedział na wtorkowej (21 czerwca) konferencji prasowej wiceprzewodniczący PPP-Sierpień 80 Mariusz Olszewski, kielczanie w referendum mieliby także wypowiedzieć się na temat prywatyzacji służby zdrowia w mieście. - Do komitetu organizującego i nadzorującego referendum zapraszamy wszystkich, którzy mają wolną wolę, by je przeprowadzić - dodał.

Referendum przeprowadza się na wniosek co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy. Żeby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.

Działacze ugrupowania uważają, że planowana przez władze Kielc sprzedaż udziałów lecznicy zmniejszy dostęp pacjentów do usług medycznych i pogorszy warunki pracy lekarzy.

Szpital Kielecki jest spółką miejską od 2006 roku. Władze miasta uważają, że nie będą w stanie utrzymać lecznicy i inwestować w jej rozwój. Chcą sprzedać 100 proc. udziałów placówki - uchwałę zezwalającą na ich sprzedaż rada miasta przegłosowała 9 czerwca.

PPP-Sierpień 80 przez najbliższe dwa miesiące zamierza rozprowadzać wśród mieszkańców Kielc ulotkę z nazwiskami radnych, którzy głosowali za sprzedażą udziałów. Od września planują przeprowadzić wśród kielczan kampanię informacyjną nt. zmian, jakie niesie dla pacjentów i personelu medycznego prywatyzacja szpitala.

W poniedziałek (20 czerwca) zakończyła się kilkudniowa akcja zbierania podpisów pod apelem do prezydenta Kielc o przywrócenie funkcjonowania oddziału wewnętrznego w szpitalu miejskim. Akcję zainicjował radny miejski Jerzy Pyrek, popisy zbierało kilkoro rajców. Pod petycją podpisało się kilka tysięcy mieszkańców. Apel zostanie przekazany prezydentowi Wojciechowi Lubawskiemu, podczas najbliższej sesji rady miejskiej.

Dyrekcja Szpitala Kieleckiego zawiesiła funkcjonowanie 43-łóżkowego oddziału w maju, kiedy z pracy zrezygnowali wszyscy interniści. W lutym lekarze Szpitala Kieleckiego złożyli wypowiedzenia, protestując przeciwko udziałowi lecznicy w konkursie NFZ na nocną i świąteczną opiekę ambulatoryjną.

Działalność oddziału została zawieszona do końca lipca. Jeżeli nie uda się skompletować personelu, w miejsce dawanego oddziału zostanie uruchomiony zakład opiekuńczo-leczniczy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum