Kielce: brakuje pieniędzy na ortopedię

Autor: TVP/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2010 20:14

Dwa tygodnie muszą czekać pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach na operację ortopedyczne w Kielcach. Powodem jest brak pieniędzy i limit 5 zabiegów dziennie.

Kielce: brakuje pieniędzy na ortopedię
Na oddziale ortopedycznym leży ponad pięćdziesięciu pacjentów. Większość czeka na operację, które choć dawno zaplanowane – przesuwane są przez lekarzy, bo pierwszeństwo mają zabiegi ratujące życie.

Dziennie zgodnie z podpisanym kontraktem na bloku operacyjnym można przeprowadzić pięć zabiegów. Na pozostałe – jak twierdzi dyrekcja szpitala – brakuje pieniędzy. Dlatego pacjenci muszą czekać – czasem nawet dwa tygodnie.

Na funkcjonowanie oddziału ortopedii w tym roku Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał ponad sześć milionów złotych. Zdaniem dyrektora Jana Gierady kwota ta już dawno została skonsumowana przez Oddział i teraz z własnych środków kredytuje on zabiegi na ortopedii.

Z taką argumentacją nie zgadzają się urzędnicy Narodowego Funduszu Zdrowia. Ich zdaniem szpital ma jeszcze dostać ostatnią transzę dofinansowania usług ortopedycznych na ten rok - około miliona złotych. Ale jak twierdzi dyrekcja placówki – i tak nie rozwiąże problemu ortopedii, której potrzeby są dziesięciokrotnie wyższe.

Więcej: www.tvp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum