Kielce: NFZ po raz drugi odrzucił odwołanie, szpital pójdzie do sądu

Prezes NFZ ponownie odrzucił odwołanie od wyników kontroli Funduszu jakie złożyło Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach. Dyrekcja lecznicy zamierza wystąpić na drogę sądową.

Sprawa dotyczy zakwestionowania przez kontrolerów oddziału NFZ w Kielcach rozliczenia świadczeń w odniesieniu do 340 noworodków w kieleckim szpitalu na kwotę blisko 800 tys. zł.

Jak informował oddział NFZ w Kielcach, z danych jakie Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach przekazywało do Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wynikało, że w tym szpitalu aż 95 proc. noworodków rodzi się z większymi lub mniejszymi patologiami zdrowotnymi.

Kontrola obejmowała przede wszystkim rok 2009, analizie poddanych zostało 1532 historii chorób noworodków. Wśród zakwestionowanych świadczeń znalazło się m.in. powszechne wykazywanie rozpoznań nie wymagających żadnych czynności diagnostyczno-terapeutycznych jako tych, które kwalifikują się do wyższej grupy rozliczeniowej.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Anna Chojnacka, ordynator oddziału neonatologicznego zapewniała, że leczenie i rozliczenia były prawidłowe.

- Będziemy walczyć nie tylko o to, żeby nie stracić tych pieniędzy, ale przede wszystkim o dobre imię szpitala, oddziału i pracujących w nim lekarzy - mówiła ordynator.

Dyrekcja szpitala złożyła odwołanie od wyników kontroli do prezesa NFZ. Zostało ono odrzucone. W czerwcu br. lecznica ponownie odwołała się do prezesa Funduszu. W pierwszych dniach sierpnia br. prezes znów odrzucił odwołanie kieleckiej placówki.

- Z informacji przekazanych mi przez dyrektora placówki wynika, że kolejnym krokiem będzie wejście na drogę sądową - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Zdzisław Wrzałka, starosta kielecki.

Jak zapewniła nas Agata Niebudek-Śmiech, rzecznik prasowy starostwa, kwota na ewentualny zwrot do kasy Funduszu jest zabezpieczona, a kondycja placówki stabilna.

Potwierdził to podczas spotkania zarządu powiatu, Rafał Szpak, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach. Zapewnił, że plan finansowy lecznicy został wykonany zgodnie z założeniami. Starostwo jest zadowolone z pracy dyrektora. Pozytywnie ocenia ją również rada społeczna szpitala oraz komisja zdrowia rady powiatu. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych