Kielce: NFZ kontraktuje stomatologię w szkołach

Autor: SAB,Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2012 13:35

Narodowy Fundusz Zdrowia chce zakontraktować usługi w kilkunastu szkolnych gabinetach stomatologicznych. Uczeń mógłby korzystać w nich z profilaktyki, a za zgodą rodziców również leczyć zęby. Inicjatywę chwali wojewódzki konsultant ds. stomatologii dziecięcej.

Świętokrzyski Oddział NFZ w tym roku, a dokładnie pod koniec roku ubiegłego przeprowadzał konkursy na wszystkie świadczenia stomatologiczne na lata 2012-2014. W ramach tych zasadniczych postępowań konkursy wygrało 25 gabinetów, których siedziby znajdują się w szkołach.

- Oczywiście, każdy gabinet stomatologiczny, a mamy ich w sumie ponad 550, który znajduje się w innym miejscu niż szkoła, na przykład w przychodni, ma nie tylko prawo, ale i obowiązek przyjmować dzieci, prowadzić zarówno świadczenia profilaktyczne, jak i leczyć zęby - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Beata Szczepanek, rzeczniczka ŚOW NFZ.

- Nie mniej jednak uznaliśmy, że warto jeszcze ogłosić dodatkowe postępowanie na świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do lat 18 ze wskazaniem na konieczność prowadzenia świadczeń w gabinecie mieszczącym się w przedszkolu, szkole podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Postępowanie dotyczy całego województwa, tak by sieć gabinetów była rozłożona równomiernie, nie tylko w dużych miastach - dodaje rzecznik prasowy.

Oddziałowi NFZ zależy na zapobieganiu, poprzez systematyczne przeglądy, lakowanie, lakierowanie, lapisowanie. - Planujemy, że uda się nam zakupić usługi w około 15 dodatkowych gabinetach. Postępowania będą trwały do końca lutego, a gabinety mogłyby zacząć przyjmować pacjentów już od 1 marca - wyjaśnia Beata Szczepanek.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, pomysł chwali Joanna Zemlik, konsultant wojewódzki ds. stomatologii dziecięcej. Jej zdaniem bardzo ważne jest to, że konkurs ogłoszono właśnie dla gabinetów szkolnych. Będą one przede wszystkim skupiać się na zapobieganiu, a nie leczeniu, a młodzież będzie pod stałą kontrolą.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum