Kiedy skierowanie dostaniesz tylko od specjalisty

Autor: Kurier Szczeciński, AK/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2009 13:12

W przyszłym roku skierowania na wysokospecjalistyczne badanie nie wystawi już lekarz rodzinny.

Kiedy skierowanie dostaniesz tylko od specjalisty

Te wydane już np. na tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny jest ważne tylko do końca stycznia. Później będą honorowane tylko te od specjalistów – przypomina Kurier Szczeciński

– Możliwość wypisywania skierowania na kosztowną diagnostykę przez lekarzy  podstawowej opieki zdrowotnej przewidziana została na szczególne, medycznie uzasadnione sytuacje, gdy lekarz POZ sam prowadzi proces diagnostyczno-terapeutyczny – tłumaczy Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. – W takiej sytuacji wyniki badania są elementem prowadzonej dokumentacji medycznej pokazującej historię choroby.

NFZ uznał, że część badań, tych najdroższych, powinien zlecać jedynie specjalista. – Badania diagnostyczne, takie jak np. rezonans czy tomografia, powinny być  wykonywane w związku z leczeniem specjalistycznym prowadzonym przez lekarza pracującego w ramach umowy z NFZ – dodaje Małgorzata Koszur. – Nie mogą odbywać się na życzenie pacjenta czy lekarza z prywatnego gabinetu.

– Rzeczywiście od 2010 r. skierowanie na wysokospecjalistyczne badanie możemy dostać tylko od specjalisty – potwierdza portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński z biura prasowego centrali NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum