Kiedy premier powoła Radę NFZ?

Autor: Rzeczpospolita, SA/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2010 13:48

Narodowy Fundusz Zdrowia od stycznia podejmuje decyzje bez Rady, bo premier nie powołał nowej.

Rada Narodowego Funduszu Zdrowia, która ma częściowo kompetencje rady nadzorczej, ale też społecznej, przestała działać z końcem grudnia 2009 roku. Nowej rady nie ma, ponieważ premier jej nie powołał.

Rada Funduszu składa się z dziesięciu osób powoływanych przez Prezesa Rady Ministrów, a wskazanych m. in. przez: Rzecznika Praw Obywatelskich, Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych, Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, ministra zdrowia, Radę Działalności Pożytku Publicznego, ministra obrony narodowej i ministra sprawiedliwości.

Kadencja członków Rady Funduszu trwa 5 lat.

Prezes Funduszu opracowuje projekt planu finansowego Funduszu i przedstawia go Radzie NFZ, w celu zaopiniowania, a po rozpatrzeniu opinii sporządza plan finansowy. Rada Funduszu przyjmuje także sprawozdanie roczne. Strona społeczna już wyznaczyła kandydatów na członków rady, ale jej powołania dotychczas się nie doczekano.

Związek Powiatów Polskich zwracał się w tej sprawie do  Ministerstwa Zdrowia, ale odpowiedzi nie otrzymał. Nie są znane powody, dla których premier Rady NFZ nie powołał.

Marek Wójcik, ekspert ds. zdrowia w Związku Powiatów Polskich zwraca uwagę, że wszelkie zmiany w statucie NFZ powinny być również akceptowane przez Radę Funduszu. W związku z tym, że w skład rady wchodzą organizacje pozarządowe i samorządowe, przygotowywana zmiana, zgodnie z którą mają zniknąć rzecznicy praw pacjenta, działający przy oddziałach wojewódzkich NFZ, nie miałaby szans na akceptację.

Jak wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl biuro prasowe Centrali NFZ, w przypadku bieżącej działalności Funduszu brak rady nie stanowi utrudnienia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum