Kiedy na wsi nie będzie brakować lekarzy

Autor: Polska Gazeta Wrocławska, LJ/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2010 13:15

Niektóre gminy mają problem ze znalezieniem lekarza, chcącego leczyć w wiejskich ośrodkach zdrowia.

W Działoszynie w gminie Bogatynia nie pomaga nowoczesna i dobrze wyposażona przychodnia ani służbowe mieszkanie. Gmina bezskutecznie szuka chętnego lekarza od roku.
      
Pacjenci mogą liczyć jedynie na porady, udzielane przez przyjezdnego lekarza tylko dwa razy w tygodniu przez dwie i pół godziny.

Lekarze chętniej podejmują pracę w większych ośrodkach. Dla lekarzy z wieloletnim doświadczeniem, oferowane warunki są mało atrakcyjne. Młodzi lekarze z kolei szukają możliwości zrobienia specjalizacji.

Już pod koniec XX wieku w Polsce był problem z zatrudnieniem lekarzy. Z raportu Eugeniusza Zawadzkiego sporządzonego dla Biura Studiów i Ekspertyz Sejmu w 1998 roku wynika, że wówczas na wsi pracowało nieco ponad 4000 lekarzy, w tym 987 pediatrów i 153 ginekologów. Na jeden etat lekarski przypadało około 3560 mieszkańców wsi. Do osiągnięcia normy resortu zdrowia (2000 osób/etat) brakowało około 2000 lekarzy.

Jednak eksperci przewidują, że za kilkanaście lat ten negatywny trend zniknie. Coraz częściej na wieś przeprowadzają się zamożni mieszkańcy dużych miast. Za takim pacjentem powinni ruszyć także lekarze.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum