Kiedy CSK MSWiA będzie Instytutem? Raczej po wakacjach. "Umowy o pracę zachowają ciągłość"
Przekształcenie Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny może nastąpić po urlopowej przewie w pracach Sejmu - dowiedział się Rynek Zdrowia. Dyrekcja placówki zapewnia, że nowa forma jej działalności nie będzie wiązała się z redukcją zatrudnienia.

- W kwietniu br. projekt ustawy powołującej Państwowy Instytut Medyczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w miejsce Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji trafił do konsultacji publicznych
- Związkowcy działający w strukturach MSWiA nie ukrywali wówczas swoich obaw, że przekształcenie stanie się okazją do redukcji personelu szpitala przy ul. Wołoskiej w Warszawie
- - Nie panujemy zwolnień. Być może takie obawy były związane ze zmianami organizacyjnymi, jak chociażby łączeniem klinik, wynikającymi z bieżącej sytuacji, a nie zamiaru redukcji zatrudnienia - mówi dr Zbigniew Król, zastępca dyrektora CSK MSWiA
- Kiedy placówka zacznie funkcjonować jako Instytut Medyczny? - Prawdopodobnie ustawa będzie procedowana w parlamencie już po przerwie wakacyjnej - odpowiada wiceszef szpitala na Wołoskiej
Przekształcanie szpitala na Wołoskiej w Warszawie w Instytut jeszcze potrwa
Projekt ustawy powołującej Państwowy Instytut Medyczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w miejsce Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA do konsultacji publicznych trafił w połowie kwietnia br. Jak mówił nam wówczas dr n. med. Zbigniew Król, zastępca dyrektora ds. klinicznych i naukowych CSK MSWiA, wszystkie formalne kwestie związane z uruchomieniem Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA powinny zostać sfinalizowane do końca czerwca br.
Okazuje się jednak, że przekształcanie popularnego szpitala przy ul. Wołoskiej w Warszawie w Instytut może potrwać jeszcze kilka miesięcy.
- Projekt ustawy o powołaniu Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA prowadzony jest przez Departament Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, z którym wyjaśnialiśmy kilka kwestii wskazywanych między innymi przez związki zawodowe działające w szpitalu - tłumaczy dyrektor Zbigniew Król.
Dyrektor Król zaznacza, że nowa formuła działalności placówki bardzo ułatwi jej pozyskiwanie środków finansowych na rozwój potencjału badawczo-naukowego.
- Pozwoli nam także na udział w wielu projektach, np. obejmujących prace nad nowymi terapiami, w roli partnera tych przedsięwzięć, a nie tylko wykonawcy. Skorzystają na tym pacjenci z całej Polski - zaznaczył w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.
30 czerwca wchodzą ważne zmiany na SOR-ach
Koniec CSK MSWiA i prace nad tworzeniem Instytutu. Obawy związkowców
CSK MSWiA zatrudnia łącznie ponad 4,9 tys, osób, w tym ok. 4,4 tys. pracowników działalności podstawowej, 289 pracowników administracji, ekonomicznych i technicznych oraz 204 pracowników gospodarczych i obsługi. W kwietniu, kiedy projekt przekształcania szpitala na Wołoskiej w Państwowy Instytut Medyczny MSWiA przekazywano do publicznych konsultacji, związkowcy działający strukturach tego resortu nie ukrywali obaw o swoją przyszłość.
- Zgodnie z projektem pracownicy szpitala mają z mocy ustawy stać się pracownikami instytutu. Obawiamy się jednak, że przekształcenie stanie się okazją do zwolnień i zastąpienia obecnych pracowników nowymi - przyznała w rozmowie z portalem Prawo.pl Beata Kalicka, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Publicznej.
Podkreślała też, że związki zawodowe nie są przeciwko planom rozwoju ośrodka na Wołoskiej.
- W pełni popieramy działania na rzecz pozyskania dodatkowych środków finansowych na rozwój szpitala. Natomiast nie zgadzamy się na brak prowadzenia dialogu, pomijania nas w konsultacjach społecznych oraz na zbyt szybkie tempo, w jakim ministerstwo chce procedować tę ustawę - powiedziała Kalicka pod koniec kwietnia serwisowi Prawo.pl.
Seria spotkań informacyjnych z pracownikami
- Mamy już za sobą serię spotkań informacyjnych z poszczególnymi grupami zawodowymi pracowników Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA oraz oczywiście z organizacjami związkowymi. Przed nami kolejne spotkanie, tym razem z lekarzami pracującymi na kontraktach - informuje nas zastępca dyrektora ds. klinicznych i naukowych CSK MSWiA.
- W czasie licznych rozmów wyjaśnialiśmy wszelkie wątpliwości załogi związane z przekształceniem naszego szpitala w Państwowy Instytut Medyczny. To bardzo ważne, ponieważ wcześniej związkowcy zarzucili nam, jako dyrekcji CSK MSWiA, że nie przekazywaliśmy im szczegółów dotyczących całego procesu dotyczącego zmiany formy prawnej funkcjonowania placówki. Jedno ze spotkań zorganizowane było przez podsekretarza stanu w MSWiA Błażeja Pobożego. Uważam, że jesteśmy już na etapie, kiedy różnego rodzaju obawy oraz wątpliwości pracowników zostały rozwiane - dodaje Zbigniew Król.
Wskazuje, że związki zawodowe wystąpiły o kilka modyfikacji w projekcie ustawy, a ich zdecydowana większość jest już uwzględniona.
- Chodzi, między innymi o zachowanie ciągłości pracy oraz utrzymanie dotychczasowych wynagrodzeń, a także regulaminów. Pamiętajmy, że jest to przekształcenie poprzez ustawę, a nie przez likwidację Samodzielnego Publicznego ZOZ-u. Zatem ustawowy następca prawny CSK MSWiA, przejmuje wszystkie dotychczasowe zobowiązania, także wobec pracowników - tłumaczy zastępca dyrektora CSK MSWiA.
"Nie planujemy redukcji personelu"
Czy w związku z przekształceniem CSK MSWiA w Instytut są planowane zwolnienia pracowników?
- Nie ma takich planów, o czym mówimy od samego początku. Być może takie obawy były związane z pewnymi zmianami organizacyjnymi, jak chociażby łączeniem klinik, wynikającymi z bieżącej sytuacji, a nie zamiaru redukcji zatrudnienia - odpowiada dr Zbigniew Król.
I dodaje: - Co więcej, podczas wspomnianych spotkań zauważyłem naprawdę dużą grupą osób zainteresowanych przede wszystkim możliwościami rozwoju placówki, jakie daje przekształcenie w Państwowy Instytut Medyczny. Można więc powiedzieć, że nadzieje zdecydowanie górują nad obawami.
Kiedy więc szpital na Wołoskiej zacznie funkcjonować jako Państwowy Instytut Medycznego MSWiA? - To już zależy, między innymi od harmonogramu prac Sejmu. Prawdopodobnym wydaje się, że ustawa będzie procedowana w parlamencie już po przerwie wakacyjnej - podsumowuje dr Zbigniew Król.
"Podmiot o szerokim spektrum działania i wysokim potencjale naukowym"
- Państwowy Instytut Medyczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ma być "podmiotem o szerokim spektrum działania i wysokim potencjale naukowym i organizacyjnym" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy o powołaniu PIM MSWiA.
Resort spraw wewnętrznych wskazuje, że Instytut „będzie prowadził prace badawcze i naukowe w kierunku rozwoju nowoczesnych metod diagnostyki i poprawy sytuacji zdrowotnej obywateli oraz badania predyspozycji do służby funkcjonariuszy służb mundurowych podległych Ministrowi, tj. funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa”.
Utworzenie Instytutu Medycznego w miejsce Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA ma też otworzyć dostęp do udziału w projektach badań naukowych finansowanych ze środków zewnętrznych (np. fundusze strukturalne UE, programy badawcze Horyzont 2020, Środki Norweskie, granty badawcze).
- Przez organizowanie kształcenia na poziomie studiów podyplomowych i doktoranckich utworzenie Instytutu ma wzmocnić potencjał kadrowy polskiej nauki w dziedzinie związanej ze specjalistycznym obszarem medycyny i nauk o zdrowiu - zapowiada MSWiA w uzasadnieniu projektu.
O przebieg i termin przekształcenia CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny w środę zapytaliśmy także Wydział Prasowy MSWiA. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)