Kędzierzyn-Koźle: szpital stara się o pomoc z ARP

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2013 17:22

Zadłużenie Szpitala Zespolonego SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu wynosi 25 mln zł. Dyrektor placówki Andrzej Mazur informuje, że placówka zamierza skorzystać ze wsparcia finansowego Agencji Rozwoju Przemysłu.

Kędzierzyn-Koźle: szpital stara się o pomoc z ARP

- Naszych problemów nie ukrywamy - przyznaje dyrektor. Dodaje, że ich są większe od lat wydatki niż uzyskiwane przez szpital dochody: - Od lat, co miesiąc brakuje nam pieniędzy, żeby się bilansować. To powoduje lawinowe narastanie zobowiązań. Kolejnym problemem są wysokie koszty pracy, z którymi borykają się wszystkie publiczne ZOZ-y - wylicza Andrzej Mazur.

- Od lat NFZ przeznacza zbyt mało środków na publiczne lecznictwo zamknięte, stąd trudności w osiąganiu przez szpitale odpowiednich dochodów - podkreśla.

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu ma kontrakt opiewający na 64 mln zł. Mimo starań zarządzających, aby zmieścić się w tej kwocie, placówka na koniec kwietnia br. miała nadwykonania.

Zdaniem dyrektora, gdyby kontrakt z NFZ był większy, placówka mogłaby wykonać więcej świadczeń, na tym samym sprzęcie i z tą samą załogą. Na razie nie jednak nie ma takiej możliwości zwiększania przychodów, a tym samym poprawienia wyniku finansowego. Dlatego szpital zdecydował się aplikować o środki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

- Jesteśmy w trakcie tworzenia programu naprawczego i zabiegania o pomoc publiczną. Zgodnie z wymaganiami Agencji Rozwoju Przemysłu program musi być stworzony przez podmiot zewnętrzny lub przy jego udziale, dlatego jeszcze za wcześnie, żeby mówić o jaką kwotę będziemy się ubiegać - wyjaśnia dyrektor.

Podkreśla również, że dla szpitala jest to obecnie jedyne dostępne rozwiązanie, aby wyjść z problemów finansowych. - Nasze starania o środki pomocowe świadczą o tym, że menedżerowie i organ założycielski chcą utrzymać publiczną formę własności naszego szpitala. To jest dla nas priorytet - przyznaje dyrektor Mazur.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum