Katowice: wybierają mediatora w Klinice Okulistyki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2009 15:18

W rozwiązaniu konfliktu wokół reorganizacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach (popularnej kliniki okulistycznej), ma pomóc mediator. Został zaproponowany 19 czerwca, podczas spotkania związkowców z dyrekcją szpitala.

Jak poinformował PAP przedstawiciel protestujących dr Marek Czekaj, mediatora wytypowanego z listy mediatorów ministra pracy i polityki społecznej musi teraz zaakceptować przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS), którym jest wojewoda śląski.

Do wojewody skierowano też propozycję 4 czerwcowych terminów, w jakich WKDS mogłaby się zająć konfliktem w katowickiej klinice. Zarówno dyrekcja, jak i protestująca załoga zgodziły się też, że w rozmowach z udziałem mediatora powinny uczestniczyć władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczelnia jest organem założycielskim szpitala i to jej władze zdecydowały o zmianach w strukturze placówki.

Od kilku tygodni część załogi protestuje przeciwko planom przyłączenia do szpitala dwóch klinik o innych specjalizacjach - Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej oraz Kliniki Endokrynologii, które obecnie mieszczą się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu, borykającym się z problemem braku miejsca.

Pracownicy obawiają się, że przyłączenie odbędzie się kosztem liczby łóżek na oddziale okulistycznym. Obawiają się m.in. ograniczenia liczby udzielanych świadczeń, pogorszenia wyniku finansowego szpitala, a także utraty jego prestiżu. Władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego są jednak zdania, że zmiany w strukturze szpitala przyczynią się do jej rozwoju.

Rozmowy prowadzone wcześniej pomiędzy Czekajem a rektor ŚUM nie przyniosły efektów. Z chwilą zwołania posiedzenia WKDS protestujący zdecydowali się jednak zlikwidować działające w pobliżu kliniki tzw. białe miasteczko, w którym przebywała grupa pracowników - przypomina PAP.

* * *

W nawiązaniu do powyższej informacji, w piątek (19 czerwca) otrzymaliśmy mail od Sławomira Ryboka, specjalisty ds. kontaktów z mediami  SPSK nr 5 w Katowicach. Poniżej jego treść:

Dyrekcja SPSK nr 5 w Katowicach informuje, że podczas dzisiejszego (piątek, 19 czerwca - przyp. red.) spotkania strona związkowa zaproponowała powołanie „osoby z misją dobrej woli” z listy Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Dyrekcja podkreśliła, że szpital nie uchyla się od ustalenia mediatora (w tym wypadku - ponieważ w Szpitalu obecnie nie ma sporu zbiorowego – będzie to „osoba z misją dobrej woli” ).

Nie jest to jednak inicjatywa dyrekcji SPSK nr 5 w Katowicach, a strony związkowej. Pragniemy podkreślić także, iż w spotkaniu nie uczestniczyli przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum