Katowice: ważą się losy oddziału dermatologicznego dla dzieci

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2019 13:20

W Katowickim Centrum Onkologii działa jedyny na Śląsku, i jeden z czterech w Polsce, oddział dermatologiczny dla dzieci. Wiele wskazuje na to, że jego dni są policzone.

Katowice: ważą się losy oddziału dermatologicznego dla dzieci
W 2016 r. na oddziale hospitalizowanych było 601 dzieci, w 2018 - 501. Fot. Archiwum

Gazeta Wyborcza informuje, że problem zaczął się w 2018 roku, kiedy dr Barbara Szpyrka została na oddziale sama, ponieważ jedna z lekarek zachorowała, a druga się zwolniła. Wówczas to spadła liczba przyjęć dzieci. W 2016 r. na oddziale hospitalizowanych było 601 dzieci, w 2018 - 501. Zmniejszono też liczbę łóżek z 18 do 10.

Sytuację pogorszyła jeszcze zmiana lokalizacji oddziału. Dyrektor KCO Włodzimierz Migacz zdecydował się przenieść oddział dziecięcy z budynku przy Raciborskiej do tego przy Józefowskiej. W poprzedniej lokalizacji były bardzo dobre warunki a w budynku przy ulicy Józefowskiej warunki, są fatalne.

Wyjściem z tej sytuacji jest przeniesienie oddziału do Centrum Pediatrii w Sosnowcu. Urząd Marszałkowski wyraził na to zgodę i zapewnił, że trwają przygotowania do tej przeprowadzki. Niestety przeniesienie, z uwagi na prace remontowe i procedury przetargowe, nie nastąpi wcześniej niż w lipcu 2019 r. Do tego czasu dermatologia dla dzieci może w KCO nie przetrwać. Brakuje bowiem pracowników, a sama dr Szpyrka nie uciągnie oddziału - podnosi Gazeta.

Dodatkowo śląski NFZ wezwał dyrektora KCO, pod groźbą rozwiązania umowy, do przeniesienia dermatologii dziecięcej na powrót na Raciborską. Szpital bowiem nie wystąpił do Funduszu o zgodę na przeniesienie.

Więcej: katowice.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum