Katowice: w planie naprawczym szpitala miejskiego... rozbudowa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2017 16:28

Powstanie nowego budynku m.in. z centralną izbą przyjęć i blokiem operacyjnym - obejmuje plan naprawczo-rozwojowy dla miejskiego Szpitala Murcki w Katowicach. Zdaniem władz Katowic tylko wariant inwestycyjny pozwoli zadłużonemu szpitalowi wyjść na "na prostą".

Katowice: w planie naprawczym szpitala miejskiego... rozbudowa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 62 mln zł. Zgodnie z założeniami, ma się zakończyć do 2021 r.

O przyjęciu placu naprawczo-rozwojowego dla miejskiego Szpitala Murcki poinformował podczas czwartkowej (21 września) konferencji prezydent Katowic Marcin Krupa. To realizacja zapowiedzi prezydenta z lutego, gdy zdecydował on o pozostawieniu szpitala w rękach miasta (wobec propozycji połączenia z Górnośląskim Centrum Medycznym), lecz zastrzegł konieczność restrukturyzacji zadłużonej placówki.

- Sytuacja finansowa szpitala jest trudna, mamy tego świadomość. Finansowo szpital generuje straty, jest pod kreską, dług szpitala w tej chwili to jest ok. 7 mln zł - powiedział prezes szpitala Krzysztof Zaczek.

Dodał, że placówka przeanalizowała już swe możliwości finansowe w zakresie ograniczania kosztów. - Dalsze ich ograniczanie mogłoby się już odbić na bezpieczeństwie funkcjonowania placówki, na bezpieczeństwie pacjentów, więc jedyną szansą poprawy wyniku finansowego jest zwiększenie przychodu, stąd rdzeniem programu jest rozwój szpitala i poszerzenie tej bazy, którą dysponujemy - wskazał.

Pomóc w ustabilizowaniu tej sytuacji ma wspomniany plan naprawczo-rozwojowy. Został on przygotowany przez zarząd szpitala, a następnie zweryfikowany przez firmę audytorską Formedis - podano podczas konferencji.

Plan obejmuje dwa warianty. Pierwszy to wariant modernizacyjny, którego szacunkowy koszt to ok. 28 mln. Drugi wariant - inwestycyjny - jest rozszerzeniem pierwszej opcji, ponieważ obejmuje remont dotychczasowych obiektów, ale i budowę nowego pawilonu; jego koszt szacowany jest na ok. 62 mln zł.

Prezydent Katowic Marcin Krupa przyjął drugą opcję. Jak tłumaczył, przedstawiona symulacja sytuacji finansowej szpitala w perspektywie czterech lat pokazuje, że tylko dla wariantu inwestycyjnego możliwym jest, że od 2021 r. szpital przestanie generować straty.

- Dlatego patrząc na rozwój miasta w perspektywie kilkudziesięciu lat podjąłem decyzję, że przyjmujemy do realizacji właśnie wariant inwestycyjny, który rokuje uzyskanie dodatniego wyniku finansowego przez spółkę w przyszłości. Opcja modernizacyjna oznaczałaby wprowadzenie do budżetu stałej kwoty, którą co roku musielibyśmy przeznaczyć na pokrywanie strat - wyjaśnił prezydent.

Dodał: - Mam nadzieję, że to działanie wychodzi naprzeciw zarówno oczekiwaniom mieszkańców, jak również personelu szpitala.

Jak doprecyzował prezydent, miasto planuje rozwijać działalność szpitala w obszarach zwiększonego zapotrzebowania na konkretne usługi wynikające z prognoz demograficznych, map potrzeb zdrowotnych (zwiększenie liczby łóżek w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, zwiększenie ilości świadczeń z zakresu rehabilitacji), zwiększenie dostępności do świadczeń w zakresie leczenia udarów.

Jednym z głównych założeń planu naprawczo-rozwojowego jest budowa nowego pawilonu o powierzchni użytkowej 4,5-5 tys. m kw. Tam zlokalizowane mają być oddziały o charakterze "ostrym": chirurgia, ortopedia, jak i oddział chorób wewnętrznych, zaplecze diagnostyczne, blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Znajdzie się tam też centralna izba przyjęć.

Ponadto - jak podał prezes Zaczek - w ramach inwestycji zmodernizowane mają zostać dwa budynki szpitala, które wymagają "kompleksowej, pełnej modernizacji".

Budowa nowego pawilonu i przeniesienie tam niektórych działalności zwolni miejsce w dotychczasowych przestrzeniach, dzięki czemu będą mogły powstać tam nowe łóżka. Jak podał Zaczek, obecnie w szpitalu jest łącznie ok. 180 łóżek, a docelowo może ich być 240.

Zaczek zapewnił, że zakres działalności szpitala nie zmniejszy się. Dodał, że w czasie prac remontowych pacjenci będą musieli liczyć się z pewnymi niedogodnościami, ale nie ma być większych ograniczeń.

Szacowany koszt inwestycji to ok. 62 mln zł. Jak powiedział Krupa, na jego pokrycie miasto będzie szukało różnych rozwiązań, różnych instrumentów finansowania - zarówno bezzwrotnych (różnego rodzaju dotacji), jak i zwrotnych, czyli pożyczek lub kredytów.

Jednocześnie Krupa zapewnił, że bieżące zapotrzebowanie szpitala będzie pokrywane z budżetu miasta. Jak podał, w latach 2018-2021 miasto zakłada dopłacanie do szpitala ok. 26 mln zł.

Prezydent przypomniał też, że w czerwcu miasto dokapitalizowało szpital kwotą 5 mln zł na pokrycie długu placówki.

Z kolei w czwartek katowiccy radni przegłosowali poprawkę budżetową zakładającą przekazanie szpitalowi 1,5 mln zł na rozpoczęcie prac projektowych związanych z inwestycją. Prace te mają ruszyć w IV kwartale br.

Szpital w Murckach w 2013 r. przekształcono w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w której 100 proc. udziałów ma miasto. Placówka została wtedy wyposażona w majątek - ruchomy i nieruchomy - o wartości blisko 17 mln zł. Ponadto w związku z przekształceniem miasto przejęło i spłaciło długi szpitala w wysokości blisko 27 mln zł. W 2015 r. samorząd dokapitalizował szpital kwotą 500 tys. zł.

Jak podał prezes Zaczek, w Szpitalu Murcki hospitalizowanych jest ok. 5 tys. pacjentów rocznie, a w poradniach ambulatoryjnych udzielanych jest ponad 30 tys. porad. Szpital znalazł się w tzw. sieci szpitali - na poziomie pierwszym.

Agnieszka Kliks-Pudlik (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum