Katowice: w planie naprawczym szpitala miejskiego... rozbudowa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2017 16:28

Powstanie nowego budynku m.in. z centralną izbą przyjęć i blokiem operacyjnym - obejmuje plan naprawczo-rozwojowy dla miejskiego Szpitala Murcki w Katowicach. Zdaniem władz Katowic tylko wariant inwestycyjny pozwoli zadłużonemu szpitalowi wyjść na "na prostą".

Katowice: w planie naprawczym szpitala miejskiego... rozbudowa
Tylko dla wariantu inwestycyjnego możliwym jest, że od 2021 r. szpital przestanie generować straty. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 62 mln zł. Zgodnie z założeniami, ma się zakończyć do 2021 r.

O przyjęciu placu naprawczo-rozwojowego dla miejskiego Szpitala Murcki poinformował podczas czwartkowej (21 września) konferencji prezydent Katowic Marcin Krupa. To realizacja zapowiedzi prezydenta z lutego, gdy zdecydował on o pozostawieniu szpitala w rękach miasta (wobec propozycji połączenia z Górnośląskim Centrum Medycznym), lecz zastrzegł konieczność restrukturyzacji zadłużonej placówki.

- Sytuacja finansowa szpitala jest trudna, mamy tego świadomość. Finansowo szpital generuje straty, jest pod kreską, dług szpitala w tej chwili to jest ok. 7 mln zł - powiedział prezes szpitala Krzysztof Zaczek.

Dodał, że placówka przeanalizowała już swe możliwości finansowe w zakresie ograniczania kosztów. - Dalsze ich ograniczanie mogłoby się już odbić na bezpieczeństwie funkcjonowania placówki, na bezpieczeństwie pacjentów, więc jedyną szansą poprawy wyniku finansowego jest zwiększenie przychodu, stąd rdzeniem programu jest rozwój szpitala i poszerzenie tej bazy, którą dysponujemy - wskazał.

Pomóc w ustabilizowaniu tej sytuacji ma wspomniany plan naprawczo-rozwojowy. Został on przygotowany przez zarząd szpitala, a następnie zweryfikowany przez firmę audytorską Formedis - podano podczas konferencji.

Plan obejmuje dwa warianty. Pierwszy to wariant modernizacyjny, którego szacunkowy koszt to ok. 28 mln. Drugi wariant - inwestycyjny - jest rozszerzeniem pierwszej opcji, ponieważ obejmuje remont dotychczasowych obiektów, ale i budowę nowego pawilonu; jego koszt szacowany jest na ok. 62 mln zł.

Prezydent Katowic Marcin Krupa przyjął drugą opcję. Jak tłumaczył, przedstawiona symulacja sytuacji finansowej szpitala w perspektywie czterech lat pokazuje, że tylko dla wariantu inwestycyjnego możliwym jest, że od 2021 r. szpital przestanie generować straty.

- Dlatego patrząc na rozwój miasta w perspektywie kilkudziesięciu lat podjąłem decyzję, że przyjmujemy do realizacji właśnie wariant inwestycyjny, który rokuje uzyskanie dodatniego wyniku finansowego przez spółkę w przyszłości. Opcja modernizacyjna oznaczałaby wprowadzenie do budżetu stałej kwoty, którą co roku musielibyśmy przeznaczyć na pokrywanie strat - wyjaśnił prezydent.

Dodał: - Mam nadzieję, że to działanie wychodzi naprzeciw zarówno oczekiwaniom mieszkańców, jak również personelu szpitala.

Jak doprecyzował prezydent, miasto planuje rozwijać działalność szpitala w obszarach zwiększonego zapotrzebowania na konkretne usługi wynikające z prognoz demograficznych, map potrzeb zdrowotnych (zwiększenie liczby łóżek w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, zwiększenie ilości świadczeń z zakresu rehabilitacji), zwiększenie dostępności do świadczeń w zakresie leczenia udarów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum