Katowice: trudna przeprowadzka hospicjum

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2009 10:18

Od piątku (19 czerwca) oficjalna siedziba Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis będzie mieściła się w dawnym szpitalu miejskim przy ul. Ociepki. Urząd Miasta Katowice nie zapewnił jednak, by na czas z budynku wyprowadziła się Fundacja Unia Bracka, prowadząca w tym obiekcie swoje przychodnie - informuje Dziennik Zachodni.

W związku z taką decyzją urzędników pacjenci z Szopienic i Janowa (ok. 5,5 tys. osób) będą musieli korzystać z przychodni znajdującej się przy kopalni Staszic w Giszowcu, która ma już swoich 14 tys. Pacjentów – informuje Dziennik Zachodni.

Urzędnicy nie widzą problemu. Tego samego zdania jest Unia Bracka. Niestety, przed swoimi podopiecznymi muszą tłumaczyć się pracownicy hospicjum.

- Fundacja, zamiast wcześniej szukać nowego lokum, nie zrobiła nic. Niepotrzebnie narazili swoich pacjentów na nerwy, a na dodatek zrzucają odpowiedzialność na nas - mówi dr Jolanta Markowska, prezes Hospicjum Cordis.

Jak się okazuje rzeczoznawca uznał, że budynek wymaga remontu.

- A Unia, która użytkuje go od lat nie wydała na remonty ani grosza. Byli pewni, że tam zostaną, a my nie zdołamy wybudować nowego hospicjum - dodaje dr Markowska.

Ciekawe jest to, że w momencie kiedy władze przychodni dowiedziały się, że w tym miejscu ma powstać hospicjum, nie płaciły czynszu przez siedem lat. Nie dzierżawiły nawet budynku.

- Na styczeń 2009 roku zadłużenie Unii wobec miasta wynosiło 80 tysięcy złotych, plus odsetki w wysokości 70 tysięcy. Odsetki ostatecznie Unii umorzono, ale reszta długu jest spłacana – mówi dla Dziennika Zachodniego Jakub Jarząbek z biura prasowego magistratu.

Unia twierdzi, że hospicjum i przychodnia mogłaby funkcjonować w jednym budynku.

Hospicjum Cordis działa od 1990 roku. Musi wyprowadzić się ze swej siedziby w Mysłowicach, ponieważ wygasa umowa dzierżawy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum