Katowice: szpitale kliniczne SUM nie przystają na warunki NFZ

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2009 15:45

Dyrektorzy siedmiu szpitali klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego nie podpiszą proponowanych im kontraktów przez NFZ.

Katowice: szpitale kliniczne SUM nie przystają na warunki NFZ
To co teraz będzie?

W środę (9 grudnia) na konferencji prasowej zwołanej przez władze SUM rektor Ewa Małecka-Tendera oświadczyła, po spotkaniu z dyrekcjami tych placówek, że siedem szpitali klinicznych, podlegających uczelni nie podpisze w proponowanym przez Śląski Odział Wojewódzki NFZ kształcie kontraktów na 2010 rok, a tym samym szpitale będą działać tylko do lutego. Jak oświadczyła rektor – władze uczelni w pełni popierają dyrektorów szpitali w takiej decyzji.

Powodem takiej solidarnej decyzji wszystkich uniwersyteckich szpitali klinicznych, jest zmniejszenie wysokości proponowanych im przyszłorocznych kontraktów o 41 mln zł w porównaniu z rokiem bieżącym. W komunikacie wydanym z tej okazji czytamy: „Na podstawie planu zaproponowanego przez NFZ na 2010 r. szpitale w przyszłym roku nie są w stanie zapewnić opieki zdrowotnej i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych dla pacjentów na poziomie, co najmniej roku 2009 oraz realizować zadań statutowych. Stawki na 2010 r. zmniejszono także na świadczenia medyczne dla dzieci.”.

Zdaniem władz uczelni już kontrakt na 2009 r. był niewystarczający w stosunku do potrzeb pacjentów korzystających z usług szpitali klinicznych. Ponieważ szpitale zobowiązane są do udzielania w pierwszej kolejności świadczeń pacjentom w stanie zagrożenia życia, znacznie wydłużył się okres oczekiwania pacjentów na większość zabiegów planowanych, na przykład w przypadku zabiegów ortopedycznych, nawet do trzech lat.

Jak stwierdził Przemysław Jałowiecki, prorektor SUM ds. szpitali klinicznych, niepokój oraz sprzeciw budzi nie tylko proponowana kwota samych przyszłorocznych kontraktów, ale także ich struktura.

– W wielu przypadkach Fundusz przeznacza pieniądze na procedury, w których z góry wiadomo, że nie zostaną z przyczyn obiektywnych wykorzystane i wrócą do kasy NFZ, bo nie ma możliwości ich przesunięcia na inne zabiegi.

O sytuacji, która zaistniała, a która zdaniem Ewy Małeckiej-Tendery stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowia mieszkańców województwa śląskiego, zostały poinformowane wszelkie możliwe władze. Z kolei za pośrednictwem rektor SUM dyrektorzy szpitali klinicznych zgłosili gotowość do rozpoczęcia negocjacji i rozmów z NFZ w celu zapewnienia szpitalom klinicznym finansowania, co najmniej na poziomie końca 2009 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum