Katowice: sporu wokół okulistyki, z przeszkodami ciąg dalszy

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2009 17:41

W poniedziałek 29 czerwca Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego, pod przewodnictwem wicewojewody śląskiego Adama Matusiewicza, z udziałem mediatora dobrej woli z listy Ministra Pracy i Polityki Społecznej

Konflikt dotyczy planowanego przeniesienia do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr. 5 - Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej oraz Kliniki Endokrynologii, które obecnie mieszczą się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu. Takiemu rozwiązaniu zdecydowanie sprzeciwiają się pracownicy SPSK nr 5.

Wyłoniony i zaakceptowany wcześniej przez strony sporu mediator - Anna Majchrzak z Torunia zarządziła wkrótce po rozpoczęciu posiedzenia komisji, przerwę w jej pracach. Powodem było brak na posiedzeniu rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - Ewy Małeckiej-Tendery - która jako jedyna mogła reprezentować pracodawcę - stronę konfliktu.

Przerwę zarządzono do godziny 14.00. Kolejną przeszkodą do rozpoczęcia rozmów w ramach komisji dialogu społecznego stały się zaplanowane od godziny 13.45 w gmachu Urzędu Wojewódzkiego ćwiczenia antyterrorystyczne i ewakuacja wszystkich pracujących tam osób. Zadecydowano więc o przeniesieniu prac komisji z budynku Urzędu Wojewódzkiego do innegoo, oddalonego od Urzędu, lokum.

W trakcie „drugiej tury” prac komisji, już z udziałem rektora ŚUM, Ewy Małeckiej-Tendery, choć strony pozostały przyswoich stanowiskach w sporze, zadeklarowały wolę porozumienia.

Jak powiedział portalowi rynekzdrowia.pl reprezentujący pracowników klinki okulistycznej dr Marek Czekaj - Chcemy jak najszybciej aby konflikt znalazł rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony i z taką ideą zasiadamy do stołu i rozmawiamy. Wkrótce zostaną ustalone terminy kolejnych spotkań.

Przypomnijmy,że trwający już od dłuższego czasu spór pomiędzy częścią pracowników okulistyki (powołano komitet obrony szpitala, przed kliniką powstało „białe miasteczko” a nawet protestujący rozpoczęli protest głodowy) a władzami ŚUM dotyczy wprowadzenia do budynku SPSK nr 5 dwóch nowych klinik, kosztem miejsc szpitalnych na oddziale okulistyki dziecięcej i tej dla dorosłych.

Zdaniem władz ŚUM, do którego należy SPSK nr 5 w Katowicach - czyli klinika okulistyczna - są zdania, że zmiany w strukturze przyczynią się do rozwoju placówki. Z kolei zdaniem przedstawicieli powołanego przez pracowników komitetu obrony szpitala, przyłączenie wspomnianych zabrzańskich klinik odbędzie się kosztem liczby łóżek na oddziale okulistycznym, czego konsekwencją będą ograniczenia liczby udzielanych świadczeń, pogorszenia wyniku finansowego szpitala, a także utraty jego prestiżu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum