Katowice: senat SUM za połączeniem szpitali klinicznych w spółkę

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2015 14:32

W środę (25 marca) senat Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przyjął uchwałę, w której wyraził zgodę na połączenie i przekształcenie dwóch szpitali klinicznych w spółkę kapitałową - spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Katowice: senat SUM za połączeniem szpitali klinicznych w spółkę

Uchwała dotyczy Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (SUM).

Jak poinformowała portal rynek zdrowia.pl Agata Kalafarska, rzecznik SUM, zgodę senatu poprzedziła analiza planowanych działań, uwzględniająca ich zasadność merytoryczną, finansową i formalno-prawną.

Zgodnie z art. 75 ustawy o działalności leczniczej, przekształcenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest uczelnia medyczna, dokonuje rektor.

Zważywszy jednak, iż działanie w tym zakresie obejmuje również kwestie majątkowe o wartości przekraczającej równowartość w zł kwoty 250.000 euro, podjęcie przez senat uchwały było niezbędne. Będzie stanowiła podstawę do skierowania do ministra skarbu państwa wniosku o wyrażenie zgody na rozporządzenie aktywami trwałymi poprzez przekazanie ich do placówki SUM w formie spółki kapitałowej.

Rzecznik SUM, podała, że w trakcie podejmowania uchwały kierowano się przede wszystkim kwestią istotną dla pacjentów - uzyskaniem zwiększonej dostępności do świadczeń medycznych oraz ich kompleksowego charakteru.

- Efektem przekształcenia szpitali ma być m.in. zwiększenie dostępności do udzielanych świadczeń medycznych, w tym wysokospecjalistycznych procedur diagnostycznych, wzrost kompleksowości usług i zapewnienie ciągłości procesu diagnostycznego i terapeutycznego oraz w pełni kompleksowe leczenie pacjentów, w tym onkologicznych w ramach jednego ośrodka - stwierdza Agata Kalafarska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum