Katowice: radni województwa o zmianach w organizacji ochrony zdrowia

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2012 17:14

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego podjęli w poniedziałek (23 stycznia) uchwały dotyczące wsparcia finansowego podmiotów świadczących usługi medyczne. Zdecydowali też o utworzeniu nowych struktur w ochronie zdrowia i likwidacji nierentownych poradni.

Radni zdecydowali, że Obwód Lecznictwa Kolejowego w Bielsku-Białej dostanie 500 tys. zł na spłatę zobowiązań z tytułu realizacji projektu modernizacji OLK w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Zgodnie z decyzją radnych w Szpitalu im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach zostanie utworzona Pracownia Rezonansu Magnetycznego. Wojewódzki Ośrodek Reumatologiczno-Rehabilitacyjny w Goczałkowicach-Zdroju otworzy natomiast Ośrodek Rehabilitacji Dziennej.

Zmiany czekają także Specjalistyczny Zespół Chorób Płuc i Gruźlicy w Bystrej. Zostaną tam zlikwidowane Poradnia Antynikotynowa oraz gabinety konsultacyjne: okulistyczny, laryngologiczny oraz ginekologiczny. Likwidacja poradni antynikotynowej to efekt braków kadrowych, które uniemożliwiły podpisanie kontraktu z NFZ na realizację umów dotyczących opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Likwidacja gabinetów konsultacyjnych ma z kolei związek z unikaniem powtarzania się świadczonych usług. Porady specjalistyczne dla pacjentów hospitalizowanych w Zespole wykonywane są w oparciu o umowy zawarte  z podwykonawcami.

Radni dali także zielone światło dla przekształceń Psychiatrycznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Międzybrodziu Bialskim. Zakład w dotychczasowej formie prawnej zostanie zlikwidowany i przekształcony w spółkę kapitałową utworzoną przez pracowników. Nowy podmiot przejmie udzielane dotychczas świadczenia.

Psychiatryczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy ma płynność finansową i nie jest zadłużony. Oznacza to, że w trakcie przekształcenia samorząd województwa nie będzie spłacał zobowiązań jednostki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum