Katowice: przeniesione z Zabrza kliniki przyjmują pacjentów nielegalnie?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 października 2009 15:02

Mimo że Ministerstwo Zdrowia uznało za nieważną decyzję ŚUM o przeniesieniu klinik alergologicznej i endokrynologicznej ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu do Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach, te zaczęły przyjmować pacjentów.

Latem, mimo protestów związków zawodowych oraz sporów z pracownikami, prof. Ewa Małecka-Tendera, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podjęła decyzję o przeniesieniu wspomnianych klinik do obiektu przy ul. Ceglanej w Katowicach.

Aby dopełnić formalności potrzebne są zmiany w rejestrze szpitali, a Ministerstwo Zdrowia uznało swoją decyzję o zmianie w rejestrze SK5 za nieważną. Zdaniem ministerstwa do podjęcia takiej decyzji wymagana jest uchwała senatu uczelni.

– Nie przeprowadzenie tej czynności powoduje, że wydana w przedmiotowej sprawie decyzja administracyjna dotknięta jest wadą nieważności – napisał do ŚUM Piotr Warczyński, dyrektor departamentu organizacji chrony zdrowia.

Piotr Olechno, rzecznik resortu, poinformował, że za nieważną uznaje się także decyzję o zmianie w rejestrze zabrzańskiego SK1.

Wiadomo, że władze uczelni miały siedem dni od momentu otrzymania pisma (5 października) na złożenie ewentualnych wyjaśnień do ministerstwa, ale nie wysłały odpowiedzi. Nie zwołały też posiedzenia senatu, który mógłby podjąć wymaganą uchwałę - informuje Gazeta Wyborcza.

Andrzej Drybański, jednocześnie dyrektor SK1 i SK5 nie obawia się, że NFZ zerwie z kontrakt na leczenie chorych w klinikach alergologii i endokrynologii. Przedstawiciele NFZ mają w tej kwestii inne zdanie.

– Stwierdzenie nieważności wpisu w rejestrze szpitali jest dla nas podstawą do zerwania kontraktu. Kiedy tylko dotrze do nas oficjalna informacja w tej sprawie, nie będziemy mieli podstaw do jego dalszej realizacji kontraktu - mówi Aleksander Brzęska, naczelnik wydziału świadczeń opieki zdrowotnej w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum