Katowice: piąta próba prywatyzacji urologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 lipca 2009 10:02

Szpital im. Michałowskiego w Katowicach ma jeden 100-łóżkowy oddział i opinię jednej z najlepszych placówek urologicznych w kraju. Władze Katowic starają się go od siedmiu lat sprzedać. Prezydent miasta ogłosił właśnie piąty przetarg dotyczący sprzedaży placówki.

Pierwszy prywatyzacyjny plan z 2002 roku legł w gruzach kilka miesięcy po jego ogłoszeniu. Miasto wycofało się z decyzji o wydzierżawieniu szpitala, bo uznało, że może to zagrozić chorym. Później władze Katowic uznały, że lepiej będzie szpital sprzedać w całości. Dwa przetargi zakończyły się jednak fiaskiem, bo miasto żądało 13 mln zł.

Trzeci przetarg na sprzedaż był bliski finału. Wygrała go spółka powołana przez pracujących w szpitalu urologów, proponując miastu dokładnie 12 mln i 1 zł za cały szpital. Miasto do ostatniej chwili zapewniało, że wszystko się uda... Na dwa dni przed sfinalizowaniem transakcji i odebraniem pieniędzy za szpital niespodziewanie prezydent Katowic Piotr Uszok unieważnił cały przetarg podając jako powód braki formalne w ofercie.

Lekarze zaskarżyli decyzję prezydenta, a sprawa w sądzie toczy się od jesieni 2008 r.

 – Dopełniliśmy formalności i ponieśliśmy duże wydatki na kredyt i zakup sprzętu, którego dziś nie mamy gdzie wstawić. Żądamy odszkodowania - twierdził dr Wiesław Duda, wiceszef spółki założonej przez urologów w celu przejęcia szpitala.

Nie czekając na decyzję sądu miasto po raz kolejny ogłosiło przetarg na sprzedaż szpitala. Jak podano w ogłoszeniu przetargowym, tym razem oferty można składać do 15 września br. Przedmiotem przetargu jest wyłonienie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej, który otrzyma w wieczyste użytkowanie grunty szpitala, zobowiązując się m.in. do jego rozbudowy.

Cenę wywoławczą nieruchomości wyznaczono na 2,2 mln zł, cenę gruntu na 3,49 zł za metr kwadratowy, a cenę budynków - 7 zł za m kw. Do 11 września oferenci muszą wpłacić wymagane wadium. Oferty przetargowe będą otwarte 16 września.

Warunkiem przejęcia Szpitala im. prof. Emila Michałowskiego jest kontynuowanie jego działalności w zakresie urologii, w której placówka się specjalizuje. Chodzi przede wszystkim o dalsze istnienie oddziału urologii, pracowni diagnostycznej RTG, bloku operacyjnego, izby przyjęć, specjalistycznej poradni urologicznej oraz działu anestezjologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum