Katowice: personel prywatnego szpitala zawiesił okupację oddziału NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 grudnia 2013 10:27

Pracownicy EuroMedic Medical Center w Katowicach, którzy od ubiegłego wtorku (17 grudnia) okupowali siedzibę śląskiego oddziału NFZ, zawiesili protest - poinformowała PAP we wtorek (24 grudnia). Szpital sprzeciwia się wypowiedzeniu dużej części jego kontraktu.

Katowice: personel prywatnego szpitala zawiesił okupację oddziału NFZ

Sprawa ma być tematem wtorkowych rozmów w resorcie zdrowia. - Zawieszając strajk okupacyjny, chcemy pokazać, że nam naprawdę zależy na jak najszybszym rozwiązaniu tego konfliktu i mamy nadzieję, że w Warszawie nastąpi przełom - zaznaczył przewodniczący tymczasowej komisji zakładowej Solidarności w EuroMedic, kardiochirurg, wojewódzki radny (PO) dr Jan Borzymowski. 

Jak poinformował rzecznik śląskiego oddziału NFZ Marek Kopczacki, przedstawiciele EuroMedic w poniedziałek (23 grudnia) późnym wieczorem opuścili budynek Funduszu. Według reprezentującego szpital Witolda Jajszczoka pracownicy, którzy od kilku dni rotacyjnie prowadzili protest okupacyjny, podjęli taką decyzję, gdy napłynęła do nich informacja o zaplanowanych rozmowach w Ministerstwie Zdrowia.

Według jego informacji we wtorek przed południem spotkać się tam mają m.in. wiceminister zdrowia Cezary Rzemek, p.o. prezesa NFZ Marcin Pakulski, prezes spółki EuroMedic Medical Center Tomasz Ludyga, pozostali członkowie kierownictwa firmy oraz przewodniczący zakładowej Solidarności dr Jan Borzymowski.

- Celem spotkania jest omówienie sytuacji w jakiej znalazł się szpital, pracownicy i pacjenci oraz znalezienie z niej wyjścia. Okupujący siedzibę NFZ pracownicy postanowili zawiesić protest, ale zapewniają, że gotowi są do jego natychmiastowego wznowienia, gdyby okazało się, że kolejny raz są wprowadzani w błąd i ich kosztem odbywa się urzędnicza gra, która może kosztować ich utratę pracy - zaznaczył Jajszczok.

Pod koniec września dyrektor śląskiego oddziału NFZ wypowiedział katowickiemu szpitalowi EuroMedic Medical Center umowę w zakresie: kardiologii, chirurgii ogólnej, naczyniowej, kardiochirurgii oraz ortopedii i traumatologii narządów ruchu. Strony obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Nadal obowiązuje umowa na izbę przyjęć i okulistykę.

Regionalne media informowały wcześniej o domniemanych nieprawidłowościach podczas zawierania kontraktu przez tę placówkę. EuroMedic był jednym z dwóch katowickich szpitali, w których CBA sprawdzało procedury ubiegania się o kontrakty na 2012 r. i następne. Weryfikowano też procedury realizacji świadczeń w wybranych rodzajach i zakresach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum