Katowice: opozycja zaniepokojona o losy Szpitala Murcki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2018 18:21

Przedstawiciele opozycji w Katowicach są zaniepokojeni o los Szpitala Murcki w Katowicach. Podczas poniedziałkowej (9 kwietnia) konferencji prasowej zarzucili władzom miasta dążenie do likwidacji placówki. Miasto zapewnia, że realizuje plan naprawczo-rozwojowy.

Czy obietnice, które składał prezydent Katowic Marcin Krupa (na zdjęciu) są realizowane? - powątpiewa opozycja. Fot. Archiwum

Szpital Murcki w Katowicach od lat boryka się z problemami finansowymi.

- Gdy rozmawia się z mieszkańcami słychać duże wątpliwości, czy szpital przetrwa, co zdecyduje Rada Miasta, czy prezydent wywiąże się ze swoich obietnic - powiedziała podczas konferencji prasowej przed szpitalem posłanka Nowoczesnej Monika Rosa.

- Mieszkańcy Murcek traktują sprawę szpitala bardzo emocjonalnie. To nie tylko jedyny miejski w Katowicach, ale też miejsce pracy dla wielu mieszkańców Murcek. Wiele osób prosi aby monitorować, czy obietnice, które składał Krupa (prezydent Katowic - Marcin Krupa), są realizowane. Mieszkańcy podpowiadają, że nic się nie dzieje, że przedstawiono plan restrukturyzacji i na tym koniec - dodał szef katowickiej PO i radny wojewódzki Jarosław Makowski.

Posłanka i radny skierowali do prezydenta Katowic list z pytaniami o to, jak wyglądają zapowiedziane prace modernizacyjno-infrastrukturalne w szpitalu oraz czy pozyskano środki na ten cel.

Rzeczniczka Urzędu Miasta w Katowicach Ewa Lipka poinformowała w poniedziałek PAP, że plan naprawczo-rozwojowy dla Szpitala Murcki jest realizowany zgodnie z przyjętymi założeniami. Spośród dwóch wariantów, jakie zostały opracowane z udziałem specjalistów, zdecydowano się na przyjęcie do realizacji programu inwestycyjnego, którego całkowity koszt szacowany jest na kwotę ok. 88 mln zł, w horyzoncie czasowym do 2021 roku.

- Przyjęcie takiego scenariusza zaspokoi potrzeby personelu szpitala oraz mieszkańców. Po pierwsze nastąpi zwiększenie jakości udzielanych świadczeń medycznych dla pacjentów i komfortu pracy dla załogi Szpitala, co zapewniać ma m. in. nowy budynek z Centralną Izbą Przyjęć, nowym blokiem operacyjnym, rozbudowaną bazą diagnostyczną m. in. w zakresie endoskopii, a także nowe wyposażenie - wyjaśniła.

Jak podała, w ubiegłym roku szpital został dokapitalizowany przez miasto Katowice kwotą 6,5 mln zł. W kwietniu 2018 r. zarząd szpitalnej spółki złożył wniosek o kolejne dokapitalizowanie kwotą w wysokości 5 mln zł. Ponadto miasto złożyło m.in. wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie działań termomodernizacyjnych. W tym celu przygotowano lub zaktualizowano niezbędną dokumentację (w tym audyty energetyczne), a także dostosowano planowany zakres prac termomodernizacyjnych do założeń planu naprawczego. Szpital aplikuje również o środki unijne UE na zakup aparatu RTG śródoperacyjnego oraz diatermii elektrochirurgicznej na potrzeby oddziału chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.

29 marca ogłoszono przetarg na wybór inwestora zastępczego w związku z realizacją planu naprawczo-rozwojowego Szpitala Murcki. To punkt wyjścia do rozpoczęcia prac projektowych i dalszej realizacji inwestycji.

Szpital w Murckach w 2013 r. przekształcono w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w której 100 proc. udziałów ma miasto. Placówka została wtedy wyposażona w majątek - ruchomy i nieruchomy - o wartości blisko 17 mln zł. Ponadto w związku z przekształceniem miasto przejęło i spłaciło długi szpitala w wysokości blisko 27 mln zł. W 2015 r. samorząd dokapitalizował szpital kwotą 500 tys. zł.

Na przełomie 2016 i 2017 r. rozważano połączenie przeżywającego od lat trudności finansowe szpitala z Górnośląskim Centrum Medycznym działającym przy Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Miało to zagwarantować obu szpitalom spokojny byt, załodze pracę, a pacjentom kontynuację leczenia. Sceptycznie na ten temat wypowiadali się jednak radni oraz mieszkańcy. Sprawa ta wywoływała w mieście dużo emocji, organizowane były protesty. Prezydent Marcin Krupa zdecydował ostatecznie, że szpital w Murckach pozostanie szpitalem miejskim.

W placówce hospitalizowanych jest ok. 5 tys. pacjentów rocznie, a w poradniach ambulatoryjnych udzielanych jest ponad 30 tys. porad. Szpital znalazł się w tzw. sieci szpitali - na poziomie pierwszym.

Anna Gumułka

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum