Katowice: okupacja siedziby NFZ - zostają na noc

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2013 18:37

Pracownicy EuroMedic, prywatnego szpitala, któremu Narodowy Fundusz Zdrowia wypowiedział kontrakt, rozpoczęli strajk okupacyjny w siedzibie OW NFZ w Katowicach.

Katowice: okupacja siedziby NFZ - zostają na noc

We wtorek rano, 17 grudnia w siedzibie Śląskiego OW NFZ w Katowicach odbyło się spotkanie właściciela szpitala EuroMedic Medical Center, pracowników i członków komisji zakładowej „S” z dyrektorem OW NFZ, Grzegorzem Nowakiem.

Dyrektor Nowak odmówił zmiany decyzji, zgodnie z którą 31 grudnia 2013 r. wygasa szpitalowi kontrakt na leczenie chorych na oddziałach: kardiologii, chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej, kardiochirurgii oraz ortopedii i traumatologii narządów ruchu. W związku z tym lekarze i pracownicy EuroMedic rozpoczęli strajk okupacyjny w siedzibie śląskiego OW NFZ.

Jak poinformował PAP rzecznik śląskiego oddziału NFZ Marek Kopczacki, we wtorek po południu strony spisały stanowisko ws. braku porozumienia. - Wobec braku porozumienia po kilkugodzinnych rozmowach Solidarność podjęła decyzję o rozpoczęciu strajku okupacyjnego w siedzibie śląskiego oddziału NFZ - powiedział Kopczacki.

Potwierdził to szef tymczasowej komisji zakładowej Solidarności, jeden z lekarzy pracujących w tym szpitalu, wojewódzki radny PO, kardiochirurg Jan Borzymowski. Wskazał, że po rozmowach w sali konferencyjnej katowickiej siedziby NFZ przy ul. Kossutha pozostało ok. 40 osób. Wstępnie planują rotacyjną formę protestu.

Dodał, że trwające procedury odwoławcze, po wypowiedzeniu placówce znacznej części kontraktu, potrwają co najmniej do lutego lub marca. Na razie we wtorek upływa termin przesłania przez szpital odpowiedzi na ok. 800 pytań pokontrolnych sformułowanych przez Fundusz.

Pod koniec września dyrektor śląskiego oddziału NFZ wypowiedział katowickiemu szpitalowi EuroMedic Medical Center umowę w zakresie: kardiologii, chirurgii ogólnej, naczyniowej, kardiochirurgii oraz ortopedii i traumatologii narządów ruchu. Strony obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Placówka nadal ma obowiązującą umowę na izbę przyjęć i okulistykę.

Regionalne media informowały wcześniej o domniemanych nieprawidłowościach podczas zawierania kontraktu przez tę placówkę. EuroMedic był jednym z dwóch katowickich szpitali, w których CBA sprawdzało procedury ubiegania się o kontrakty na rok 2012 i następne. Weryfikowano też procedury realizacji świadczeń w wybranych rodzajach i zakresach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum